Robotický chemik řízený umělou inteligencí, vyvinutý čínskými vědci, automaticky syntetizoval a chytře optimalizoval katalyzátory pro reakci uvolňování kyslíku z marťanských minerálů, což nabízí vysoce účinné a energeticky úsporné řešení pro výrobu kyslíku na Marsu.
Chemik s umělou inteligencí pomocí modelu strojového učení automaticky a rychle určil optimální vzorec katalyzátoru z více než tří milionů možných složení. Podle studie zveřejněné v pondělí v časopise Nature Synthesis tento převratný objev dokazuje použitelnost chemika s umělou inteligencí při automatizované syntéze chemických látek a materiálů pro průzkum Marsu.
Život na Marsu předpokládá schopnost syntetizovat chemické látky nezbytné pro přežití, jako je kyslík, z místních marťanských zdrojů. To je však náročný úkol.
Nedávné doklady o existenci vody na Marsu přinesly vyhlídky na rozsáhlou produkci kyslíku pomocí elektrochemických procesů oxidace vody poháněných sluneční energií s využitím katalyzátorů pro reakci uvolňování kyslíku. Vzhledem k vysokým nákladům na dopravu katalyzátorů ze Země se mimozemské katalyzátory vytvořené z místních materiálů na Marsu stávají z technického hlediska klíčovou záležitostí.
Výzkumníci z Čínské vědeckotechnické univerzity (USTC) ve spolupráci s kolegy z čínských výzkumných ústavů včetně Laboratoře pro hluboký výzkum vesmíru analyzovali a extrahovali komponenty z marťanských minerálů pomocí robotického chemika s umělou inteligencí a za pouhých šest týdnů syntetizovali nový katalyzátor.
Pokud vezmeme v úvahu pět různých lokálních marťanských rud jako výchozí suroviny, existuje více než 3,76 milionu možných vzorců, což by si vyžádalo 2000 let lidské práce na dokončení výběru optimálního vzorce.
Studie úspěšně ověřila, že umělá inteligence dokáže automaticky vyvinout nové látky, které by měly pomoci při výrobě kyslíku, stavbě základen a produkci potravin na mimozemských planetách, a syntetizovat další chemické látky z marťanských zdrojů, což by lidem usnadnilo průzkum hlubokého vesmíru, uvedl Luo I, ředitel národního výzkumného centra v Che-feji pro fyzikální vědy v mikroměřítku při USTC.
Ťiang Ťün, profesor na USTC, uvedl, že chemik s umělou inteligencí vytvořil prediktivní model na základě učení více než 50 000 souvisejících chemických prací a během šesti týdnů poskytl slibný vzorec katalyzátoru spolu s nejvhodnějšími syntetickými podmínkami.
Zátěžový test při teplotě minus 37 stupňů Celsia, který napodoboval teplotní podmínky na Marsu, ukázal, že katalyzátor dokáže stabilně produkovat kyslík bez zjevného znehodnocení, což podle studie naznačuje, že může fungovat v drsných podmínkách na Marsu.
(Xinhua)