Britové kvůli cenám energií ve velkém odpojují ledničky

Miliony britských domácností jsou kvůli rostoucím účtům nuceny odpojit chladničku nebo mrazničku od elektřiny, informoval deník The Guardian s tím, že situace se týká přibližně dvou milionů britských domácností.

Podle charitativní organizace Joseph Rowntree Foundation (JRF) téměř polovina těchto domácností uvedla, že od května musela poprvé odpojit ledničku nebo mrazák, což je známkou toho, že krize životních nákladů stále doléhá na rodiny s nízkými příjmy.

Miliony rodin se stále uchylují k »zoufalým opatřením«, aby se vyrovnaly s rostoucími účty a cenami, uvedla organizace, přičemž čtyři z pěti domácností, které pobírají všeobecné dávky, se také musí obejít bez jídla, vypnout topení a nevyměňují obnošené oblečení.

Nejnovější průzkum JRF zaměřený na sledování krize životních nákladů zjistil, že v říjnu se čtvrtina (2,8 milionu) britských domácností s nízkými příjmy zadlužila, aby zaplatila za jídlo, třetina prodala věci, aby získala hotovost, a každá šestá využila komunitní »ohřívárny«.

Tato zjištění přicházejí v souvislosti s obavami charitativních organizací zabývajících se chudobou, že britští ministři chtějí příští týden v podzimním prohlášení omezit finanční pomoc rodinám s nízkými příjmy tím, že sníží dávky a ukončí vyplácení příspěvků na životní náklady.

JRF uvedla, že ačkoli vláda vyčlenila více než 12 miliard liber (337 miliard korun) na cílenou podporu životních nákladů a inflace začala klesat, 7,3 milionu domácností se v posledních šesti měsících ocitlo bez prostředků na jídlo a dalších základních potřeb, což naznačuje, že krize ještě zdaleka neskončila.

Spekuluje se, že by ministři mohli od dubna příštího roku zmrazit hodnotu dávek v produktivním věku, což by sice přineslo miliardy do státní pokladny, ale přibližně devět milionů domácností by přišlo v průměru o 460 liber (13 tisíc korun) a rodiny s nižšími příjmy by se ještě více propadly do chudoby.

»Miliony rodin, které odpojují své ledničky a mrazáky, jsou poslední kapitolou v dlouhotrvajícím příběhu strádání. Lidé riskují, že onemocní z konzumace zkažených potravin a zůstanou bez zdravých a čerstvých potravin. To hrozí trvalým poškozením zdraví milionů lidí,« řekl Peter Matejic, hlavní analytik JRF. »Situace se pro rodiny s nízkými příjmy nezlepšuje, ani když se inflace začíná snižovat. Příliš mnoho lidí si bere půjčky, aby zaplatili za jídlo, prodávají svůj majetek a využívají ohřívárny, aby mohli vyjít s penězi.«

»Je bezohledné, že vláda údajně zvažuje snížení dávek pro rodiny, které se potýkají s problémy, aby mohla financovat snížení daní. V nadcházejícím podzimním prohlášení musí být dávky zvýšeny v souladu s inflací a místní příspěvek na bydlení musí být rozmrazen, aby podpořil soukromé nájemníky při úhradě jejich nákladů na bydlení,« dodal.

Charitativní organizace se obávají, že celkový pokles úrovně inflace, ačkoli je vítaný, jen málo přispěje ke zlepšení životní úrovně nejchudších, pokud nebudou dávky, jejichž hodnota se v posledních letech snižuje, zvýšeny tak, aby odrážely ceny potravin a energií a nájemné v soukromém sektoru.

Skupiny s nízkými příjmy, u nichž je největší pravděpodobnost, že zůstanou bez základních potřeb, jsou osoby závislé na všeobecném příspěvku, černošské, asijské a etnicky smíšené domácnosti, rodiny se zdravotně postiženým členem a rodiny s dětmi, uvedla JRF.

»Příspěvky na životní náklady poskytly milionům domácností významnou finanční podporu – jsou jen jednou ze součástí rekordního balíčku podpory ve výši 94 miliard liber, který jsme poskytli na pomoc s rostoucími náklady na účty,« uvedl mluvčí ministerstva práce. »V konečném důsledku je nejlepším způsobem, jak můžeme rodinám pomoci, snížení inflace, a my se držíme svého plánu snížit ji v tomto roce na polovinu a přijímáme dlouhodobá rozhodnutí, která zajistí finanční budoucnost země,« dodal.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy