Řecký ministr prohlásil, že chce dále prohlubovat spolupráci s Čínou v oblasti dopravy a infrastruktury

Čína a Řecko by měly i nadále rozvíjet dvoustrannou spolupráci v oblasti dopravy a infrastruktury a prozkoumat možnosti posílení vzájemného obchodu, uvedl řecký ministr infrastruktury a dopravy Christos Staikouras.

»Naše dvoustranné vztahy jsou na velmi dobré úrovni a zejména hospodářské vztahy mezi Řeckem a Čínou se neustále rozvíjejí,« řekl Staikouras agentuře Xinhua během veletrhu China International Import Expo (CIIE).

Zástupci řeckého přístavu Pireus, který je hlavním námořním přístavem v Aténách a klíčovým projektem v rámci čínsko-řecké spolupráce, se veletrhu účastní již šestým rokem po sobě od roku 2018.

»Již šestá účast představitelů přístavu Pireus na CIIE usnadňuje interakci s globálními námořními subjekty a posiluje vytváření obchodních příležitostí,« uvedl Staikouras a označil roli veletrhu za »významnou a celosvětově uznávanou«.

»Je to příležitost pro aktéry globální ekonomiky k výměně názorů, k podpoře globálního obchodu, k řešení společných výzev a k vytváření příležitostí,« řekl. »To je důvod, proč se Řecko již šest let po sobě CIIE účastní ve stále větší míře.«

Díky spolupráci s China COSCO Shipping Corporation se přístav Pireus od roku 2019 stal největším přístavem ve Středomoří a čtvrtým největším přístavem v Evropě.

»Společnost COSCO přispěla k celkové modernizaci našeho přístavu, který se vyvinul v důležitý uzel mezi Východem a Západem v oblasti Středozemního moře,« uvedl ministr.

»Očekávání Řecka v souvislosti s tvorbou nových pracovních míst a zvýšením hospodářské aktivity v důsledku investice společnosti COSCO v Pireu zůstávají vysoká,« dodal.

Návštěvnice se seznamuje s výrobky z medu z Řecka na 6. mezinárodním veletrhu China International Import Expo (CIIE) ve východočínské Šanghaji, 8. listopadu 2023. FOTO – Xinhua/Zhang Keren

V současné době je podle řeckého představitele investiční přítomnost řeckých společností v Číně markantní, a to zejména v odvětvích zpracování plastů, průmyslu, kosmetiky, potravin a nápojů, těžby, informačních technologií, lodní dopravy a cestovního ruchu.

V této souvislosti zmínil podepsání nové dvoustranné dohody o letecké dopravě mezi Řeckem a Čínou na začátku tohoto měsíce, která »je klíčovým krokem k posílení hospodářských a kulturních vztahů mezi oběma zeměmi a vyhovuje moderním podmínkám letecké dopravy v době, kdy obchodní a turistické požadavky neustále rostou«.

Koncem minulého měsíce oznámil čínský dopravce Juneyao Airlines svůj plán zahájit v dubnu 2024 provoz nové linky mezi Šanghají a Aténami, která má nabízet tři lety týdně.

»V budoucnu bychom měli nadále rozvíjet naše dvoustranné vztahy v oblasti dopravy a infrastruktury,« řekl Staikouras.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy