Vědci Institutu archeologie a etnografie Sibiřské pobočky Ruské akademie věd společně s archeology z Mongolska objevili v terénní sezóně 2023 v mongolské části Altaje více než 20 kompozic nejstarších skalních rytin starých 10-12 tisíc let.
Jejich studium poskytne nové údaje o rituální praxi obyvatelstva mongolských oblastí Altaje, řekl tiskovému středisku TASS Vjačeslav Molodin, vedoucí oddělení paleometalické archeologie, akademik Ruské akademie věd.
»Jedná se o komplex s vyobrazeními tzv. kalgutinského stylu, takováto svatyně byla na území Horského Altaje a Mongolského Altaje nalezena poprvé, na ploše 20 krát 20 metrů, vyhlazené ledovcovými horninami, totiž pozorujeme koncentraci těchto nejstarších kreseb. Více než 20 kompozic,« řekl Molodin.
Památka patří ke kalgutskému stylu skalního umění starému více než 10 000 let. »Kromě typických vyobrazení koní byly nalezeny i obrazy býků, jelenů a hadů – to vše tvoří nejen samostatné kresby, ale kompozice, které nám v blízké budoucnosti umožní věcněji hovořit o rituální praxi obyvatelstva mongolských altajských oblastí,« dodal.
Některé starověké kresby se překrývají s pozdějšími zobrazeními koní a lidí na vozech.
(TASS)
Dost dobrá kresba…