Drony Bayraktar TB2 turecké výroby, které údajně pomáhaly Ukrajině k vojenským úspěchům na začátku války, jsou nyní podle ukrajinského vojenského představitele v prostředí posílené protivzdušné obrany ruských sil použitelné jen omezeně, informoval server Defense News.
Plukovník Volodymyr Valjuch, velitel ukrajinského Hlavního výzvědného oddělení, toto zhodnocení předložil v době, kdy bezpilotní letouny všech velikostí a typů i nadále hrají klíčovou roli v ukrajinském vojenském programu. Do hry však podle něj vstoupila nová taktická omezení.
V prvních týdnech od vyhrocení konfliktu byl v titulcích zpráv často vyzdvihován dron TB2 tureckého výrobce Baykar. Mezi zásahy zaznamenanými ukrajinskými TB2 patří podle nizozemské zpravodajské webové stránky s otevřenými zdroji Oryx pět tanků, šest děl, šest námořních lodí, dva logistické vlaky, dva raketomety, dvě protiletadlová děla a více než tucet protiletadlových odpalovacích systémů.
V průběhu loňského roku však několik agentur upozornilo na to, že bezpilotní letouny jako by z dostupných záznamů z bojových akcí zmizely a že jejich použití se tváří v tvář sofistikovanější ruské protivzdušné obraně omezilo.
»Pro TB2 nechci použít slovo nepoužitelné, ale těžko se hledají situace, kde je lze použít,« řekl Valjuch na sympoziu v Brně. V rozhovoru pro Defense News pak ukrajinský velitel upřesnil, že pro ně zřejmě stále existuje nějaké využití, ale že frekvence nasazení a role těchto typů dronů se změnily.
»Jsme za TB2 nesmírně vděční, ale na začátku války byly nasazovány více a také více útočily,« řekl Valjuch. Nyní, když se ruská protivzdušná a radioelektronická obrana zkvalitnila, tak podle něj poslední let TB2, který sledoval, trval pouhých 30 minut. Podle výrobce, společnosti Baykar, přitom mohou drony zůstat ve vzduchu 27 hodin.
Firma Defense News sdělila, že zprávy o omezené použitelnosti jejího vlajkového produktu je třeba brát s rezervou. »To, že nevidíme žádná videa, nemusí nutně znamenat, že se drony nepoužívají,« uvedl pro Defense News generální ředitel Haluk Bayraktar. Dodal, že »jde o náročné prostředí«, kde jsou v dosahu rozmístěny stovky ruských protivzdušných obranných systémů středního a dlouhého dosahu.
»V současné době jsou letouny Bayraktar TB2 využívány především k provádění každodenních letů za účelem sledování cílů. To může být stejně cenné jako útok,« tvrdí Bayraktar. »TB2 neútočí, pokud nepřijdou na to, kde jsou volná okénka, není třeba být snadným cílem pro ruské systémy protivzdušné obrany,« řekl Bayraktar. »To je stejné pro jakoukoli jinou létající platformu, jako jsou stíhačky, vrtulníky a tak dále, pokud se nejedná o cenově dostupný, levný mini dron,« dodal.
Od června byly ukrajinské TB2 vylepšeny o pokročilou kameru Mx-20, kterou této zemi dodal přímo kanadský výrobce L3Harris Wescam. Nové zobrazovací zařízení umožňuje podle dodavatele provádět pozorovací mise ve větší výšce a na větší vzdálenost.
(cik)