Před 105 lety vznikla samostatná Československá republika, tedy státní útvar, který již bohužel od roku 1993 neexistuje. Přesto bude polokulaté výročí zítra, v den státního svátku, pochopitelně důvodem k důstojným oslavám, pietním akcím i politickým setkáním.
Speciální akci pořádá v pravé poledne v TOP hotelu Praha na Chodově Český svaz bojovníků za svobodu. Společně s dalšími odbojovými a vlasteneckými spolky a organizacemi pořádá Slavnostní shromáždění k 105. výročí vzniku Československé republiky. Po slavnostním úvodu orámovaném přinesením státní vlajky České republiky a historických praporů a také tóny československé hymny dojde k projevům, jimž budou vévodit bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman či expremiér a předseda spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek. Přítomni budou další osobnosti z českého vlasteneckého tábora, ale i například zástupci strany SMER Roberta Fica, jež před měsícem vyhrála předčasné parlamentní volby na Slovensku.
Zhruba v té době bude na Novotného lávce končit zasedání vlasteneckých stran a hnutí sdružených v tzv. Alianci za nezávislost ČR pro nadcházející volby do Evropského palamentu, jež se uskuteční v červnu příštího roku. Aliance nezávislých sil, Rozumní Petra Hanniga, Republikáni či Národní demokracie na dopolední konferenci zvolí svého lídra a následně se odeberou na oslavy vzniku Československa k Obecnímu domu.
Akce regionálního charakteru, jež pořádají vlastenecké spolky, levicové strany a hnutí či dobrovolníci z řad občanů, se uskuteční prakticky po celé republice.
Vyznamenání pro 60 osobností
Pro mainstream bude nicméně nejsledovanější večerní předávání Státních vyznamenání na Pražském hradě – první, udělované novým prezidentem Petrem Pavlem. Ten podle vedoucí prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové ocení přes 60 osobností. V minulém rode při svém posledním slavnostním předávání vyznamenal Zeman 78 mužů a žen, v minulosti jich bývalo okolo čtyřicítky. Právě bývalý prezident, jemuž v březnu skončilo jeho druhé pětileté finkční období, se z účasti na večerní slavnostní akci omluvil s tím, že se ten den účastní jiných akcí. Kromě zmiňovaného shromáždění v TOP hotelu Praha i setkání, jež v Obecním domě pořádá Česko-izraelská obchodní komora. Naopak Václav Klaus se jako v minulých letech na Pražském hradě objeví.
Konkrétní jména oceněných nejsou známa – tedy až na výjimky. Například čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už deníku Právo prozradil, že by obdrží nejvyšší vyznamenání – Řád Bílého lva. Podle informací Lidových novin by dalšími oceněnými mohli být zpěvák a kytarista Vladimír Mišík, romská zpěvačka Ida Kelarová nebo bývalý předseda vlády Petr Pithart.
Prezident Pavel se ještě předtím zúčastní tradičního dopoledního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově a v polsedne pak jmenuje nové generály. Při sváteční příležitosti také položí květiny k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.
Den otevřených dveří
Osmadvacátý říjen je také lákadlem pro rodiny s dětmi – a nejen pro ně. Lidé si budou moci při dni otevřených dveří prohlédnout například Strakovu akademii, kde úřaduje vláda, Poslaneckou sněmovnu, Senát nebo třeba ministerstva školství a práce a sociálních věcí.
Vzpomínkový akt u příležitosti 105. výročí vyhlášení samostatné republiky se uskuteční také například v Lánech, Brně, Pardubicích, Turnově nebo v Litomyšli, kde bude spojený s výstavou a jízdou historických vozidel.
V Plzni budou nabízet turistické cíle, kulturní a sportovní instituce vstup za 28 korun, z náměstí Tomáše Garrigua Masaryka na náměstí Republiky se večer vydá průvod světel, oslavy zakončí ohňostroj.
Na letišti v Havlíčkově Brodě bude odhalen kamenný pomník Aviatika od výtvarníka Radomíra Dvořáka. Věnovaný je památce pilotů a leteckých nadšenců působících na zdejším letišti.
V desítkách obcí se také uskuteční Sokolský běh republiky. Lákavé akce plánují rovněž zoologické zahrady pocelé republice – v té pražské mají děti do 15 let vstup za pouhou jednu korunu a mohou se těšit především na speciální program spjatý se lvy jako zvířaty ze státního znaku.
(pk)
Den znárodnění připomíná dekret prezidenta Beneše, kterým byly za podpory antifašistických politických sil znárodněny klíčové sektory československé ekonomiky, čímž došlo k naplnění dávných tužeb pracujících.
Tyhle oslavy jsou, podle mne jen šaráda,která má mimo jiné, zakrýt vytváření podmínek pro zrušení Benešových dekretů
Na webu česká-justice je článek:
„Část justice nechce zrušit přísedící z obavy před izolací soudců. Lichý argument, vzkazuje spravedlnost“
Podle VOLEB a podle článku článku si VĚTŠINA občanů ČR přeje aby u soudů NEBYLI laičtí přísedící. Při rozhodování o rozsudku je nyní brán v úvahu názor a informace nejen od soudce ale i od běžných lidí z praktického života Podle přání VĚTŠINY občanů ČR to znamená že na zákonech nezávislí a neodvolatelní soudci nebudou nijak kontrolováni a u soudů by rozhodoval jen NÁZOR (ne zákon) profesionálního soudce který nemá žádné životní zkušenosti mimo justici a umožnilo by to, podle mne soudce snadno zastrašit nebo zkorumpovat. Znamenalo by to že skupina soudců může uvěznit nebo i oloupit kohokoliv na základě obvinění, které si vymyslí.
Vypadá to jako by s občané ČR a ministr spravedlnosti připravovali prostředky pro zrušení Benešových dekretů.