28. říjen. Státní vyznamenání, akce vlasteneckých spolků i lákadla pro rodiny

Před 105 lety vznikla samostatná Československá republika, tedy státní útvar, který již bohužel od roku 1993 neexistuje. Přesto bude polokulaté výročí zítra, v den státního svátku, pochopitelně důvodem k důstojným oslavám, pietním akcím i politickým setkáním.

Speciální akci pořádá v pravé poledne v TOP hotelu Praha na Chodově Český svaz bojovníků za svobodu. Společně s dalšími odbojovými a vlasteneckými spolky a organizacemi pořádá Slavnostní shromáždění k 105. výročí vzniku Československé republiky. Po slavnostním úvodu orámovaném přinesením státní vlajky České republiky a historických praporů a také tóny československé hymny dojde k projevům, jimž budou vévodit bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman či expremiér a předseda spolku Nespokojení z. s. Jiří Paroubek. Přítomni budou další osobnosti z českého vlasteneckého tábora, ale i například zástupci strany SMER Roberta Fica, jež před měsícem vyhrála předčasné parlamentní volby na Slovensku.

Zhruba v té době bude na Novotného lávce končit zasedání vlasteneckých stran a hnutí sdružených v tzv. Alianci za nezávislost ČR pro nadcházející volby do Evropského palamentu, jež se uskuteční v červnu příštího roku. Aliance nezávislých sil, Rozumní Petra Hanniga, Republikáni či Národní demokracie na dopolední konferenci zvolí svého lídra a následně se odeberou na oslavy vzniku Československa k Obecnímu domu.

Akce regionálního charakteru, jež pořádají vlastenecké spolky, levicové strany a hnutí či dobrovolníci z řad občanů, se uskuteční prakticky po celé republice.

Vyznamenání pro 60 osobností

Pro mainstream bude nicméně nejsledovanější večerní předávání Státních vyznamenání na Pražském hradě – první, udělované novým prezidentem Petrem Pavlem. Ten podle vedoucí prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové ocení přes 60 osobností. V minulém rode při svém posledním slavnostním předávání vyznamenal Zeman 78 mužů a žen, v minulosti jich bývalo okolo čtyřicítky. Právě bývalý prezident, jemuž v březnu skončilo jeho druhé pětileté finkční období, se z účasti na večerní slavnostní akci omluvil s tím, že se ten den účastní jiných akcí. Kromě zmiňovaného shromáždění v TOP hotelu Praha i setkání, jež v Obecním domě pořádá Česko-izraelská obchodní komora. Naopak Václav Klaus se jako v minulých letech na Pražském hradě objeví.

Konkrétní jména oceněných nejsou známa – tedy až na výjimky. Například čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už deníku Právo prozradil, že by obdrží nejvyšší vyznamenání – Řád Bílého lva. Podle informací Lidových novin by dalšími oceněnými mohli být zpěvák a kytarista Vladimír Mišík, romská zpěvačka Ida Kelarová nebo bývalý předseda vlády Petr Pithart.

Prezident Pavel se ještě předtím zúčastní tradičního dopoledního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově a v polsedne pak jmenuje nové generály. Při sváteční příležitosti také položí květiny k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.

Den otevřených dveří

Osmadvacátý říjen je také lákadlem pro rodiny s dětmi – a nejen pro ně. Lidé si budou moci při dni otevřených dveří prohlédnout například Strakovu akademii, kde úřaduje vláda, Poslaneckou sněmovnu, Senát nebo třeba ministerstva školství a práce a sociálních věcí.

Vzpomínkový akt u příležitosti 105. výročí vyhlášení samostatné republiky se uskuteční také například v Lánech, Brně, Pardubicích, Turnově nebo v Litomyšli, kde bude spojený s výstavou a jízdou historických vozidel.

V Plzni budou nabízet turistické cíle, kulturní a sportovní instituce vstup za 28 korun, z náměstí Tomáše Garrigua Masaryka na náměstí Republiky se večer vydá průvod světel, oslavy zakončí ohňostroj.

Na letišti v Havlíčkově Brodě bude odhalen kamenný pomník Aviatika od výtvarníka Radomíra Dvořáka. Věnovaný je památce pilotů a leteckých nadšenců působících na zdejším letišti.

V desítkách obcí se také uskuteční Sokolský běh republiky. Lákavé akce plánují rovněž zoologické zahrady pocelé republice – v té pražské mají děti do 15 let vstup za pouhou jednu korunu a mohou se těšit především na speciální program spjatý se lvy jako zvířaty ze státního znaku.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Den znárodnění připomíná dekret prezidenta Beneše, kterým byly za podpory antifašistických politických sil znárodněny klíčové sektory československé ekonomiky, čímž došlo k naplnění dávných tužeb pracujících.

  2. Tyhle oslavy jsou, podle mne jen šaráda,která má mimo jiné, zakrýt vytváření podmínek pro zrušení Benešových dekretů
    Na webu česká-justice je článek:
    „Část justice nechce zrušit přísedící z obavy před izolací soudců. Lichý argument, vzkazuje spravedlnost“
    Podle VOLEB a podle článku článku si VĚTŠINA občanů ČR přeje aby u soudů NEBYLI laičtí přísedící. Při rozhodování o rozsudku je nyní brán v úvahu názor a informace nejen od soudce ale i od běžných lidí z praktického života Podle přání VĚTŠINY občanů ČR to znamená že na zákonech nezávislí a neodvolatelní soudci nebudou nijak kontrolováni a u soudů by rozhodoval jen NÁZOR (ne zákon) profesionálního soudce který nemá žádné životní zkušenosti mimo justici a umožnilo by to, podle mne soudce snadno zastrašit nebo zkorumpovat. Znamenalo by to že skupina soudců může uvěznit nebo i oloupit kohokoliv na základě obvinění, které si vymyslí.
    Vypadá to jako by s občané ČR a ministr spravedlnosti připravovali prostředky pro zrušení Benešových dekretů.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy