Žádost o další finanční pomoc Ukrajině a Izraeli může být v Senátu Kongresu USA drasticky změněna nebo dokonce zablokována. Informoval o tom list Politico s odvoláním na své zdroje.
Podle nich jsou v horní komoře zákonodárného sboru někteří zastánci žádosti o další velkou vojenskou pomoc Ukrajině a Izraeli »nezvykle pesimističtí«, pokud jde o budoucnost této iniciativy. Neshody v Senátu ohledně návrhu hrozí jeho zablokováním nebo dramatickými změnami. Republikáni se přou o to, zda zahrnout pomoc Izraeli a Ukrajině do stejného balíčku. Zaslání další pomoci Kyjevu nadále vyvolává v Republikánské straně rozpory a někteří členové chtějí, aby Senát zvážil pomoc Izraeli samostatně. Mnozí zákonodárci také prosazují zásadní změny v přidělování finančních prostředků.
Jak publikace připomíná, Senát ovládají demokraté, ale ti budou potřebovat devět nebo více republikánských hlasů, aby iniciativa prošla jedním z procedurálních hlasování.
Nový předseda Sněmovny reprezentantů USA, republikán Mike Johnson, prohlásil, že hodlá nejprve předložit návrh zákona na podporu Izraele. Ve svém projevu bezprostředně po svém zvolení se o pomoci Ukrajině přímo nezmínil.
»Blízký východ a východní Evropu zachvátil chaos a násilí. Jak všichni víme, napětí v Indopacifiku nadále roste,« řekl. »Největší spojenec naší země na Blízkém východě je napadán. První návrh zákona, který zde hodlám brzy předložit, bude na podporu našeho drahého přítele Izraele. Měli jsme to udělat už dávno,« dodal republikán. O možnosti, že by sněmovna projednávala legislativní opatření na poskytnutí dalších finančních prostředků Kyjevu, se nezmínil.
Johnson v minulosti hlasoval proti některým legislativním iniciativám týkajícím se přidělování americké pomoci Ukrajině. Jak zdůraznil, je třeba, aby bylo zcela jasné, jak Kyjev vynakládá finanční prostředky, které dostává. Donedávna byl poměrně neznámým kongresmanem. Johnson zasedá v právním výboru dolní komory amerického Kongresu a také v jeho výboru pro ozbrojené služby. Je považován za věrného stoupence předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Dokud nebyl zvolen nový předseda, zůstala práce dolní komory Kongresu prakticky ochromena. Kongresmani nebyli oprávněni hlasovat o významných otázkách, včetně rozpočtu na fiskální rok 2024, který začal 1. října, a o nové vojenské pomoci Ukrajině a Izraeli.
(jb, TASS)