Opozice ostře kritizuje návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes projednává Sněmovna. Podle exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) navrhované příjmy a výdaje neodpovídají aktuálním okolnostem, předseda hnutí SPD Tomio Okamura obvinil vládu, že zemi extrémně zadlužuje a odírá lidi o peníze. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) naopak považuje návrh za vyvážený a realistický.
Sněmovna dnes začala projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok v prvním čtení, v němž schvaluje základní parametry návrhu rozpočtu, tedy příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání. Potom už je poslanci nemohou měnit, mohou prosazovat pouze přesuny peněz uvnitř rozpočtu.
Plánované příjmy se příští rok podle vládního návrhu zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun. Návrh počítá se schodkem 252 miliardy korun, v porovnání s letošním rokem má klesnout o 43 miliard.
Zákon ve Sněmovně představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zdůraznil, že návrh rozpočtu na příští rok sleduje stejně jako rozpočty na roky 2022 a 2023 tři základní cíle – snižování deficitu státního rozpočtu a veřejných financí, udržení sociálního smíru a investiční aktivitu státu.
Poukázal na to, že proti předchozím rokům platí tři nové zákony, které přinášejí povinné výdaje státnímu rozpočtu. Jde o závazek dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu, zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce do zdravotního pojištění a také plat pedagogických pracovníků odpovídající 130 procentům průměrné mzdy v ekonomice.
Stanjura podotkl, že v příštím roce má klesnout počet státních zaměstnanců o více než 11 000. Nejvyšší část výdajů rozpočtu budou tvořit sociální výdaje, a to 1,065 bilionu korun, dodal ministr.
Stanjura zdůraznil, že kabinet návrh schválil jednomyslně. »Považujeme tento návrh rozpočtu za vyvážený a realistický,« uvedl šéf státní kasy.
Návrh skrývá »řadu podvodů«
Jako první z opozičních politiků vystoupil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. »Fialova vláda nadále extrémně zadlužuje naši zemi a současně odírá lidi o peníze,« prohlásil. Plánovaný schodek označil za astronomický. Návrhu vytkl mimo jiné to, že počítá i s příjmy, které vycházejí z vládního konsolidačního balíčku, který ještě není definitivně schválen a není tedy platný a účinný.
Návrh rozpočtu podle předsedy SPD skrývá »řadu podvodů«. Konkrétně poukázal na úvěr ve výši zhruba 24 miliardy korun od Evropské investiční banky na rozvoj dopravní infrastruktury. »To jsou peníze, které se sice v rozpočtu neobjevují, ale náš dluh se tím jednoznačně zvyšuje, …to, že vláda tento dluh nezapočítává do deficitu, je podvod,« prohlásil Okamura.
Odvolával se také na výtky někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který řekl, že Fialova vláda zadluží za dobu působení Česko o 50 procent víc než bývalý Babišův kabinet.
Poslanci SPD ve druhém čtení předloží pozměňovací návrhy, které by podle Okamury přesměrovaly neefektivní a zbytné výdaje do oblastí, v nichž by pomohly obyvatelům a firmám. Hnutí SPD také předložilo usnesení, v němž navrhne, aby Sněmovna neschválila základní údaje návrhu rozpočtu na rok 2024, a doporučí vládě, aby rozpočet koncipovala tak, aby byly více zohledněny potřeby českých občanů a firem.
Rozpočtová kreativita ministra Stanjury
»Jak příjmy, tak výdaje předloženého návrhu neodpovídají aktuálním a v tuto chvíli objektivním okolnostem, které by měl státní rozpočet zohledňovat,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Podle ní může jít o »rozpočtovou kreativitu« ministra Stanjury či o snahu o optické vylepšení bilance rozpočtu. »Chci věřit, že skutečnou příčinou je jen zanedbání desetiletí platných pravidel poctivého rozpočtového řemesla, a to pravděpodobně z důvodů turbulentních daňových a národohospodářských změn, které vláda připravuje v oblasti daňového systému nebo energetické politiky státu,« uvedla exministryně.
Schillerová se pozastavila nad zvýšením rozpočtových příjmů o 19 miliard proti prvotnímu srpnovému návrhu a nad škrtem 51,5 miliardy korun na obnovitelné zdroje a energetickou přenosovou síť, což podle ní zaplatí domácnosti a zejména průmysl. V této souvislosti varovala před snížením hrubého domácího produktu. V případě půjčky od EIB zpochybnila její dlouhodobou výhodnost ve srovnání s běžnými tržními podmínkami. Reálný schodek návrhu rozpočtu je podle ní už nyní 270 miliard korun. »Je to vrcholný kousek rozpočtové magie vlády Petra Fialy,« řekla.
Nevyloučila, že hnutí ANO navrhne usnesení, aby rozpočet byl vrácen s návrhy konkrétních kroků k přepracování.
»To, co pan premiér nazývá restart Česka, považuji za parodii a perestrojku. Hospodářská politika v rozpočtu chybí,« přidal se ke kritikům návrhu exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).
Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) kritizovala návrh rozpočtu pro oblast kultury. »Pokud se před vládnutím této vlády kultura začala oklepávat z covidové pauzy, nyní je zase po kolena v bahně,« uvedla poslankyně. Rozpočet pro kulturu označila za špatný. Nevytváří podle ní podněty, chybí peníze na investice či velké opravy památek. »Kultura není prioritou vlády a dává to velmi opovržlivým způsobem na odiv,« dodala Pokorná Jermanová.
Jana Mračková Vildumetzová (ANO) kritizovala návrh rozpočtu pro resort vnitra. To má hospodařit s rozpočtem nižším proti letošku o 2,2 miliardy korun. »Jestliže současný ministr vnitra nestojí za svými policisty a hasiči a nedokáže pro ně vybojovat dostatečné zdroje, není dobrým ministrem vnitra,« konstatovala poslankyně.
Očekává se, že úvodní diskuse o rozpočtu zabere stejně jako v minulých letech celý den.
(jad)
„Budete otroky ve vlastní zemi,“ to řekl v listopadu 1989 v ČKD Praha tajemník KSČ Miroslav Štěpán. Historie mu dala za pravdu. Tehdy jej zblblí dělníci ČKD vypískali, dnes tito pískající pracující otročí ve vlastní zemi na cizáky za ubohé mzdy.