V souvislosti s obavami spojenými s extremistickým násilím a nelegální migrací několik zemí Evropské unie (EU), které jsou součástí schengenského prostoru, jenž obvykle umožňuje volný pohyb osob, v poslední době přistoupilo ke zpřísnění přeshraničních kontrol.
Ve čtvrtek oznámil chorvatský premiér Andrej Plenković dočasné obnovení hraničních kontrol se Slovinskem, několik hodin poté, co slovinská vláda rozhodla o zavedení hraničních kontrol s Chorvatskem a Maďarskem od soboty do 30. října.
»Je třeba okamžitě jednat, abychom zajistili veřejný pořádek a bezpečnost našich občanů i občanů Evropské unie,« uvedla slovinská vláda v prohlášení.
Ve středu Itálie dočasně pozastavila platnost schengenských pravidel EU pro volný pohyb osob a obnovila pasivní hraniční kontroly se Slovinskem.
Na hranici mezi Itálií a Slovinskem začnou kontroly 21. října a potrvají nejméně deset dní, uvedla italská vláda a dodala, že cílem je »rychlý návrat« k bezkontrolnímu přechodu hranic, opatření však mohou být ještě prodloužena.
»Pozastavení platnosti Schengenské dohody o volném pohybu osob v Evropě bylo nezbytné kvůli zhoršující se situaci na Blízkém východě, nárůstu migračních toků na balkánské trase a především z důvodů národní bezpečnosti,« uvedla italská premiérka Giorgia Meloniová na sociálních sítích.
Německo v pondělí rovněž oznámilo Evropské komisi zavedení dočasných kontrol na svých hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem v rámci boje proti nelegální migraci.
Toto rozhodnutí přišlo v době, kdy se »byznys převaděčů stává stále brutálnějším a bezohlednějším«, uvedla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Do začátku října Německo odhalilo již 98 000 neoprávněných vstupů, což je o 6000 více než za celý loňský rok.
Zavedení těchto omezení na hranicích přišlo v době, kdy řada evropských zemí v poslední době zaznamenala nárůst incidentů v oblasti veřejného pořádku.
Poté, co 45letý střelec tuniského původu zastřelil v pondělí večer v centru Bruselu dva švédské občany, vyhlásily belgické úřady pro celou zemi zvýšený stupeň teroristického ohrožení.
V úterý Itálie zatkla dvě osoby podezřelé z náboru pro Islámský stát. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani bagatelizoval bezprostřední hrozbu teroristického útoku v Itálii, ale uvedl, že je důležité, aby země zůstala ostražitá.
V posledních dnech navíc několik evropských letišť obdrželo výhrůžky bombovým útokem. Podle francouzské policie bylo ve čtvrtek evakuováno nejméně sedm letišť, včetně letišť v Lille, Lyonu, Bordeaux, Nantes a Toulouse.
Kvůli bombové hrozbě bylo ve středu evakuováno také letiště Ostend-Bruges na severozápadě Belgie.
Probíhající válka v Gaze zvýšila napětí v mnoha evropských zemích, zejména ve Francii a Německu, kde žijí největší židovské a muslimské komunity v Evropské unii.
Palestinsko-izraelský konflikt vkročil již do druhého týdne a jeho konec je stále v nedohlednu. Není jisté, jak dlouho budou země Schengenu nadále uplatňovat takové hraniční kontroly a zda je budou následovat další země.
Na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil chorvatský premiér Plenković: »Schengen neskončil, ale má problém. Zavedení hraničních kontrol není novinkou, přichází v důsledku migračních trendů a hodnocení zvýšených bezpečnostních hrozeb v důsledku terorismu.«
(Xinhua)