Opozice již nechce déle vyčkávat, zda ministerstvo práce naplní své sliby a předloží návrh na zvýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením, a přichází s již druhou iniciativou. Po hnutí SPD, které svůj návrh předložilo už na začátku volebního období, také hnutí ANO v těchto dnech předložilo novelu, jež počítá s růstem příspěvků.
Podle předlohy hnutí ANO by většina částek vzrostla o desetinu, některé víc. Předkladatelé zdůvodňují zvýšení příspěvků zdražením poskytovaných služeb, což podle nich zhoršuje jejich dostupnost klientům. Stát by v případě přijetí předlohy vydal na příspěvky podle odhadu autorů zhruba o pět miliard korun ročně navíc.
Příspěvky na péči by měly podle představ poslanců ANO vzrůst o desetinu lidem do 18 let věku ve všech čtyřech stupních závislosti na pomoci druhých. O deset procent novela zvyšuje také příspěvky lidem starším 18 let ve třetím a čtvrtém stupni závislosti. V prvním stupni by příspěvek vzrostl z 880 na 2000 korun a ve druhém stupni z 4400 na 6400 Kč.
Příspěvky se naposledy plošně zvyšovaly v roce 2016, o dva roky později vzrostly částky pro třetí a čtvrtý stupeň závislosti na pomoci jiných. »Od té doby však došlo k několikerému navýšení cen za poskytování služeb,« uvádějí předkladatelé novely v čele s Alešem Juchelkou (ANO) v důvodové zprávě. Upozorňují, že podle vyhlášky platné od letošního ledna se zvýšily hodinové ceny služeb a pro klienty se tak stále průběžně zhoršuje dostupnost sociálních služeb. »Zvýšení částek příspěvku na péči v jednotlivých stupních je tak jediné schůdné řešení, jak navrátit dostupnost sociálních služeb alespoň na míru roku 2016,« uvádějí poslanci.
Nyní navrhované zvýšení většiny příspěvků o desetinu podle předkladatelů nevyrovná propad jejich hodnoty, ale částečně jej zmírní. »Tato uměřenost pramení z vědomí složité hospodářské situace České republiky,« napsali v důvodové zprávě.
Lidé do 18 věku dostávají v současnosti podle stupně závislosti 3300 Kč, 6600 Kč, 13 900 Kč nebo 19 200 Kč měsíčně. Novela by částky zvedla na 3630 Kč, 7260 Kč, 15 290 Kč a na 21 120 korun za měsíc. Lidem starším 18 let ve třetím stupni závislosti by příspěvek vzrostl o 1280 Kč na 14 080 Kč a ve čtvrtém stupni o 1920 Kč na 21 120 korun.
Předlohu nejprve posoudí vláda. Předkladatelé navrhli, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení vzhledem k účinnosti navrhované k lednu 2024.
Situace osob v I. a II. stupni závislosti je zoufalá
Ve Sněmovně je v podstatě od začátku volebního období novela poslanců opozičního hnutí SPD, která zvyšuje příspěvky na péči lidem v prvním a druhém stupni závislosti. Lidé do 18 let věku v prvním stupni by podle novely pobírali 4950 korun a v druhém stupni závislosti 9900 Kč za měsíc. Tělesně postižení dospělí v prvním stupni by měli 2640 Kč a ve druhém stupni 6600 Kč měsíčně.
Předkladatelka návrhu, místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková, při jejím projednávání připomněla, že příspěvek na péči zdravotně postiženým osobám v prvním a druhém stupni závislosti byl naposledy zvýšen v roce 2016, a to pouze o zhruba deset procent, zatímco ve třetím a čtvrtém stupni závislosti byl v posledních letech zvyšován markantněji. I to vzhledem k poslednímu vývoji považuje za nedostatečné. »Ale situace osob v prvním a druhém stupni závislosti je až zoufalá,« zdůvodnila poslankyně, proč přicházejí s návrhem na růst příspěvku pouze u osob v prvním a druhém stupni závislosti. Navýšení příspěvku na péči ve třetím a čtvrtém stupni závislosti chtějí poslanci SPD doplnit formou pozměňovacího návrhu. Sněmovna loni v prosinci tuto předlohu v úvodním kole jen rozjednala.
Jsme v situaci nula, kritizuje resort NRZP
Hnutí ANO v důvodové zprávě ke svému návrhu připomíná, že ministerstvo už koncem ledna letošního roku předalo do vnějšího připomínkového řízení návrh novely příslušného zákona. Ta obsahovala také návrh na pravidelnou valorizaci příspěvku na péči v jednotlivých stupních závislosti. »Situace se však v mezidobí významně změnila, protože se ukázalo, že zákon nenabude platnosti od 1. července 2023, jak se v návrhu zákona uvádělo,« připomínají poslanci. Ministerstvo totiž svůj návrh v polovině září stáhlo z legislativního procesu, takže v současné době není podle nich žádný návrh, který by řešil neúměrný propad hodnoty příspěvku na péči ve všech stupních.
»Z výše uvedeného se jeví, jako jediné možné řešení schválit tzv. rychlou novelu zákona o sociálních službách, která by alespoň částečně řešila velmi složitou a nepřijatelnou situaci především u rodin, které pečují o osobu blízkou,« uvádí ANO.
Ministerstvo za nečinnost kritizovala také Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). »Předpokládali jsme, že ministerstvo práce připraví novelu o sociálních službách s mechanismem valorizací příspěvků na péči. Novelu, která byla od ledna v připomínkovém řízení, z legislativního procesu stáhlo a připravuje nový zákon. Příprava je ve fázi zkoumání, dohadů, ne ve stavu věcného zadání. Jsme v situaci nula,« uvedl předseda NRZP Václav Krása.
Zhruba před měsícem ministerstvo v tiskové zprávě avizovalo, že růst příspěvku na péči, o kterém jedná déle než rok, chystá na polovinu roku 2024. Zda tam zůstane i zmiňovaná valorizace, však nyní není jisté.
(jad)
%%
Have a look at my page … <a href="[Link deleted]последние новости