Mezinárodní tým vědců získal nepřímé důkazy o tom, že silné seismické vibrace, které na Marsu zaznamenala mise InSight 4. května 2022, byly vyvolány tektonickými procesy v nitru planety. Informovala o tom tisková služba Oxfordské univerzity. Studie byla zveřejněna v časopise Geophysical Research Letters.
»Stále se domníváme, že současný Mars postrádá aktivní deskovou tektoniku. Se vší pravděpodobností byly tyto otřesy vyvolány uvolněním mechanického napětí v kůře Marsu. To se v horninách hromadí po miliony let v důsledku jejich postupného ochlazování a stlačování,« uvedl vědecký pracovník Oxfordské univerzity Benjamin Fernando.
Přistávací modul sondy InSight přistál na povrchu Marsu v prosinci 2018, aby zde instaloval seismometr SEIS. Již během prvních šesti měsíců provozu zaznamenal asi 170 otřesů Marsu, které vědcům pomohly určit velikost jádra Marsu, stejně jako jeho kůry a pláště, a také identifikovat možné stopy přítomnosti tekutého magmatu v plášti planety.
Během čtyř let práce na povrchu Marsu zaznamenala aparatura NASA stovky dalších seismických otřesů, jejichž vlastnosti vědci nadále analyzují. Jedním z nich je například »událost S1222a«. Jedná se o rekordní seismický otřes o síle 4,7 magnitudy, který seismograf InSight zaznamenal 4. května 2022 spolu se souborem opakujících se oscilací, které se šířily napříč Marsem po dobu šesti hodin.
Nejsilnější zaznamenaný tektonický otřes
Jak Fernando a jeho kolegové poznamenávají, to přimělo vědecký tým mise InSight, stejně jako účastníky dalších marťanských misí a projektů, k zahájení rozsáhlého pátrání po možném zdroji »události S1222a«. Ta, jak tehdy předpokládali planetologové, měla vzniknout pádem velkého asteroidu na jižní polokouli Marsu v blízkosti rovníku.
Vědci analyzovali seismické charakteristiky »události S1222a« a určili přibližný průměr kráteru (asi 300 m), který měl tento asteroid zanechat. Poté se výzkumníci pokusili najít nový kráter na snímcích povrchu Marsu, které byly získány kamerami americké sondy MRO, evropské sondy Mars Express, arabské Al-Amal, čínské Tchien-wen-1 a rusko-evropské ExoMars-TGO.
Podle autorů se na zkoumaných snímcích nepodařilo nalézt ani čerstvé krátery vhodné velikosti, ani skalní výtrysky a další stopy po pádu asteroidu, které by mohly skrývat zářez na povrchu planety. To vylučuje možnost, že by »událost S1222a« vznikla dopadem nebeského tělesa na povrch Marsu.
Fernando a jeho kolegové se proto domnívají, že oscilace zaznamenané sondou InSight jsou tektonické povahy – vznikly v důsledku dosud neznámých procesů v nitru Marsu. Jak vědci doufají, následná analýza dat získaných seismometrem InSight, stejně jako studium struktury hornin v okolí předpokládaného epicentra »události S1222a« pomocí sond, jim pomůže pochopit, jak k rekordně silným otřesům Marsu došlo.
(cik, TASS)