Vláda zradila nejen své voliče, ale všechny občany České republiky. Nezvládá inflaci, ceny energií, migraci, bezpečnost, proto musí skončit. Před dnešním jednáním Sněmovny o nedůvěře to řekl expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle předsedy dalšího opozičního hnutí SPD Tomia Okamury vláda Petra Fialy škodí zemi a není ji schopna řídit.
Svolání dnešní mimořádné schůze iniciovalo ANO. Zástupci hnutí považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan. Poukazují na to, že Rakušan měl mobilní telefon se stejnou šifrovací aplikací, jakou používali lidé spojovaní s korupční kauzou Dozimetr. Jak ale dnes řekl Babiš, není to jen o Dozimetru. »To je jen ta třešnička, vláda nezvládá vůbec nic,« uvedl expremiér. Vinil vládu z arogance, papalášství a z neschopnosti.
Kabinetu vyčetl, že od počátku má starost jenom o Ukrajinu a na občany ČR kašle. »Na Ukrajinu měli peníze hned a rychle, peníze pro naše lidi měli později a málo. To je ten hlavní důvod, proč chceme vyslovit nedůvěru této vládě, která zklamala a zradila svůj program,« uvedl Babiš. Fialova vláda je podle něj »nejprolhanější vláda v historii naší země«. »Lhali před volbami a lhali po volbách,« shrnul Babiš.
Fialův kabinet označil za »opravdu špatný« a jeho skóre za katastrofální. »Netušil jsem, jak moc jste schopní zničit život našich občanů, ničit naši zemi a ničit práci naší vlády,« prohlásil expremiér. Z »Fialovy drahoty« se podle něho stala »Fialova chudoba«. »Jestli je vaším cílem zničit tuhle zemi, tak děláte, co je potřeba,« dodal Babiš.
Po předsedovi nejsilnější opoziční strany si vzal slovo premiér Petr Fiala (ODS). Výtky opozice na adresu kabinetu označil za příznaky strachu a závisti, že nynější vláda je úspěšnější než minulá vláda Andreje Babiše, která podle něj neudělala nic pro zajištění bezpečnosti a prosperity ČR a neměla respekt v rámci EU.
Značnou část jeho projevu zabrala právě kritika předchozí vlády. Babišovi vytkl, že svou funkci chápal jen jako způsob, jak posílit svoje zisky a fungování předchozí vlády označil za »ostudné«. Naopak své ministry Fiala označil za tým kompetentních lidi, který »zachraňuje budoucnost České republiky«. »Moje vláda je vládou na svém místě. Úspěšně měníme ČR k lepšímu a napravujeme nečinnost nebo dokonce selhání předcházejících vlád,« uvedl premiér.
Zastal se ministra vnitra Víta Rakušana, který podle něj »legálně vlastnil zabezpečený telefon«.
Ministři si dělají z občanů legraci
Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové vláda pošlapala většinu ze svých slibů, na jejíž základě dostala důvěru Sněmovny. »Jednotliví ministři si dělají z občanů legraci a premiér jejich nesmysly jenom opakuje. Naposledy tvrzením, že daňový balíček dopadne na průměrnou rodinu stovkami korun ročně,« uvedla. Vládu obvinila z toho, že v rozporu se svými sliby zvýší do konce svého mandátu daně o 73 miliard a odvody za elektrickou energii o další 103 miliardy. »Vláda, která se tak zaklínala nezvyšováním daní, si tak nakonec od každého Čecha vezme v průměru 17 tisíc korun,« prohlásila předsedkyně klubu.
»Je nejvyšší čas říct dost a umožnit tím nejen nadechnutí naší ekonomice, ale také rozvázání rukou orgánům činným v trestním řízení,« zdůvodnila vyvolání hlasování o nedůvěře Schillerová.
Rovněž podle hnutí SPD Fialova vláda škodí zemi a není ji schopná řídit. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že ministři nejsou kompetentní řídit tento stát, nemají zkušenosti a odráží se to na zhoršení všech ekonomických ukazatelů, zhoršení životní úrovně a příjmové situace všech skupin občanů a na situaci českých firem. »Tato vláda není vládou odborníků,« prohlásil Okamura.
Hnutí prosazuje předčasné volby. »SPD je po všech stránkách připravena se se svými odborníky podílet na případné nové vládě. Prosazujeme předčasné volby a to, aby občané rozdali nové politické karty,« uvedl Okamura.
Podobně jako zástupci hnutí ANO i on vládě vyčetl, že porušila řadu svých volebních slibů. Vláda je proto podle něj také nedůvěryhodná. »Jeden z klíčových slibů byl ten, že nebudou zvyšovat daně,« připomněl Okamura. Poukázal přitom na páteční schválení vládního úsporného balíčku Sněmovnou. Podle opozice jde o dosud největší zvýšení daní v ČR. Okamura v pondělí vyzval prezidenta Petra Pavla, aby balíček vetoval.
Vláda rezignoval na svůj program také podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO). »Vládní pozice zastávají lidé bez elementárních znalostí a nezvládají svojí práci,« uvedl. Je přesvědčený, že vláda měla hlasování o daňovém balíčku spojit s důvěrou.
Již třetí pokus opozice o vyslovení nedůvěry vládě
Zástupci koaličních stran mají postup ANO za legitimní, ale za zbytečný. Vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě označili za čistou exhibici opozice. »Dnešní a možná i zítřejší den pokládám za nejzbytečnější v tomto volebním období,« řekl na tiskové konferenci koalice SPOLU šéf poslanců ODS Marek Benda.
»To jednání bude dlouhé a na konci každý vstane a řekne pro návrh nebo proti návrhu,« odmítla Schillerová, že by mělo jít o zbytečné jednání.
Lze předpokládat, že schůze bude dlouhá a jednání se pravděpodobně protáhne do středy. Vystoupit chtějí všichni ministři Fialovy vlády, aby hájili postup svých resortů. Do debaty jsou přihlášeny také desítky poslanců a jen těžko stihnou všichni vystoupit dnes.
Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný. K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 91 hlasů. Vládní tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů. Nezařazený Ivo Vondrák, který byl zvolený na kandidátce ANO, hlasuje většinou v souladu s vládní koalicí.
Kabinet čelí pokusu o vyslovení nedůvěry v tomto volebním období již potřetí. Poprvé se tak stalo loni v září, kdy důvodem byly podle opozice kauzy vládního hnutí STAN či energetická krize. Druhý pokus přišel letos v lednu, tehdy byl vládě vyčítán, kromě zmíněné energetiky, například nedostatek léků.
Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka (ODS) v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet ANO a ČSSD třem pokusům o svržení.
(jad)
%%
Also visit my site :: <a href="[Link deleted]
V rozbitém Československu bude lépe, až lidé začnou volit komunisty. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta, lidé budou ještě hodně rýt držkami v zemi, než jim dojde co je pro ně dobré. Budoucnost rozbitého Československa je v socialismu.