Viděli jste někdy rytířský hadí souboj o samici?

Ohrožení chřestýšovci mangšanští v pražské zoologické zahradě svedli rytířské klání o možnost pářit se se samicí. Zda byly následovné něžné námluvy vítěze k něčemu, se chovatelé dozví až za necelý rok. Jedná se o jeden z největších a barevně nejvýraznějších druhů jedovatých hadů na světě.

Ke dvěma samcům chřestýšovců mangšanských, kteří jinak obývají terárium ve Velemlokáriu sami, přidali chovatelé prazské zoo na začátku září mladou dospělou samici. Jakmile ji samci ucítili, začali o ni zápasit, aby si ji zasloužili.

Samčí souboje jsou bez jakéhokoli rizika, i když mají tito hadi druhé nejdelší jedové zuby na světě. Při soubojích se totiž nekoušou ani neškrtí. Typický postoj »rytířského« poměřování síly chřestýšovců mangšanských si můžeme představit jako páku, tedy přetlačování rukou, jen v tomto případě samci vzájemně tlačí krk a hlavu soka na zem. Nejde totiž o to zničit protivníka, ale dostat ho od samice a přimáčknout ho k zemi.

Bez souboje by ani jeden samec nebyl vybuzený k páření. Zápas je hormonálně vyladí k vlastním námluvám. Jde o přirozenou součást života hadů. Zmije volně žijící v České republice to na jaře ostatně dělají také tak. Souboj může trvat dlouho, dříve v pražské zoo probíhal i dva dny nepřetržitě. Starší samec nyní už ale šarvátky souboj nevyhledává a pro mladšího a silnějšího samce je obtížné ho vyprovokovat.

Vítěz se následně páří se samicí a poražený samec se na dobu vlastních námluv zcela přirozeně přesune do jiné části terária.

Samice během souboje v Zoo Praha vyčkává na nejlepší pozici v teráriu na vítěze klání. S ním pak stráví zhruba tři týdny ve velmi něžných námluvách, kdy si budou nablízku a budou se dotýkat. Samice si z páření uchová živé sperma do následujícího roku, kdy se jím na jaře oplodní. Počátkem léta naklade vejce a po necelých dvou měsících od nakladení, dochází k líhnutí mláďat. Čerstvě vylíhlá mláďata měří cca 40 centimetrů a váží okolo 30 gramů.

U tohoto druhu chřestýšovců je dobře patrný pohlavní dichromatismus. Samice je hráškově zelená, převládají u ní teplé tóny a samci mají modrozelené zbarvení ve studených tónech. Celé tělo chřestýšovců mangšanských včetně očí připomíná lišejníkem zbarvenou skálu. Jedná se o jeden z největších a barevně nejvýraznějších druhů jedovatých hadů na světě.

Chřestýšovec mangšanský (Protobothrops mangshanensis) byl jako druh objeven až v 90. letech minulého století a hned se začalo mluvit o nutnosti jeho ochrany. Obývá totiž jen malé území na jihu Číny o rozloze pár desítek kilometrů čtverečních. I z tohoto důvodu patří mezi ohrožené druhy. V Červeném seznamu IUCN je zařazen jako ohrožený druh. Ve volné přírodě žije od 800 do 1300 jedinců a jejich početní stavy stále klesají. Ty ohrožuje nejen nelegální obchod se zvířaty a také zemědělské práce a odlesňování. Tento jedovatý druh zmijovitého hada je čínským endemitem a zdržuje se v lesnatém svažitém terénu, kde se maskuje pomocí ochranného zbarvení splývajícího s mechy a lišejníky. Při lovu číhá a snaží se nalákat kořist tak, že pohybuje světle zbarvenou špičkou ocasu připomínající červa. Při útoku se pevně drží ocasem a tělo doslova vystřelí do vzduchu, takže lapí i ptáka v letu. Patří k nejjedovatějším hadům na světě a má nápadně dlouhé jedové zuby, aby pronikly přes vrstvu peří do těla kořisti. Je to poměrně statný had, který může dorůstat až do délky tří metrů a váhy až pěti kilogramů. Má výrazně trojúhelníkovitou hlavu a mezi očima a čichovými dírkami má jamky s čidly schopnými vnímat tepelné záření. Jedové žlázy obsahují velké množství jedu, který má koagulační a hemoragické účinky. Zornice je jako u všech zmijovitých hadů svisle štěrbinovitá.

Na fotografii pózuje mladší z obou samců, kteří spolu v nepřítomnosti samice obývají společné terárium zcela bez konfliktů po celý zbytek roku.

V Česku chová tento druh Zoo Praha od roku 2014, která ho jako jedna z mála zoo na světě i rozmnožila. Úspěšný odchov se zde podařil v roce 2017. Chřestýšovce je možné vidět v pavilonu Velemlokárium v dolní části pražské zoo.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník a Václav Šilha, commons.wikimedia.org/CC0 1.0 DEED/Ruff tuff cream puff

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy