Takzvaný konsolidační balíček, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků, podle opozice však jde o čistokrevné zvyšování daní a poplatků, dnes dostal v Poslanecké sněmovně zelenou. Předlohu, která mění více než 60 zákonů, podle očekávání protlačili poslanci vládní koalice. Balíček nyní projedná Senát.
Balíček podpořilo 108 přítomných zástupců koalice včetně nezařazeného Ivo Vondráka, proti bylo 86 přítomných zástupců opozice.
»Pátek třináctého je černý pátek pro českou ekonomiku. Pošlapali jste jednací řád Sněmovny, pošlapali jste vlastní programové prohlášení, pošlapali jste zájmy rodin s dětmi, zaměstnanců, živnostníků i firem,« řekla po hlasování předsedkyně poslaneckého klubu ANO, bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Balíček podle ní představuje »největší daňovou nálož«, jakou třicetiletá historie naší země pamatuje.
Jde podle ní o stejnou chybu, jaké se dopustila pravicová vláda před deseti lety. »Dějiny se opakují. Největší hospodářská blamáž už nebude spojena se jmény Nečas a Kalousek, ale ponese značku Petr Fiala, Zbyněk Stanjura, Vít Rakušan, Ivan Bartoš, Marian Jurečka a Markéta Pekarová Adamová,« prohlásila Schillerová. Vláda podle ní prosadila návrh, který o 55 miliard korun sníží HDP, podpoří inflaci a sníží životní úroveň českých domácností v řádu deseti tisíců korun ročně.
»Jde o největší zvyšování daní v novodobé historii České republiky,« řekl po hlasování předseda SPD Tomio Okamura. Koalice podle něj flagrantně porušila své předvolební sliby, že nezvýší daně. »Vláda vytáhne z kapes lidí a firem 100 miliard korun navíc,« konstatoval Okamura. Vyzval prezidenta Petra Pavla, aby balíček nepodepisoval, a postavil se tak na stranu milionů občanů České republiky.
Schválení balíčku si na následné tiskové konferenci pochvaloval předseda vlády Petr Fiala (ODS). »Podařilo se nám schválit jednu z nejdůležitějších věcí v tomto volebním období,« uvedl.
Opozice nevylučuje podání k Ústavnímu soudu
Závěrečné hlasování začalo v 11 hodin dopoledne. Pevný čas si ve středu prosadila vládní většina, byť do rozpravy bylo přihlášeno ještě 70 opozičních poslanců. Opozice si kvůli tomu stěžovala na omezování svých práv. Koaliční politici naopak poukazovali na to, že sněmovní většina má právo prosadit své stanovisko a menšina tomu nemůže zabránit.
Jde již o čtvrtý případ v dosavadním dvouletém působení pětikoaliční vlády, kdy si koalice prosadila pevné hlasování, aniž mohli vystoupit všichni přihlášení opoziční poslanci. Hnutí ANO nevyloučilo, že se kvůli tomu obrátí na Ústavní soud. Vyčká na rozhodnutí Senátu a prezidenta Petra Pavla o balíčku. Okamura vyzval ANO ke spolupráci. Na podání ústavní stížnosti je potřeba podpisy nejméně 40 poslanců. SPD tak stížnost samostatně nemůže podat, jeho poslanci by však rádi na jejím podání spolupracovali s hnutím ANO.
»Budeme navrhovat klubu ANO, abychom návrh podali společně jako dva kluby,« řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. V takovém případě by měl podle SPD návrh větší sílu.
Opatření přihrávají šedé ekonomice
Přijetí balíčku kritizovaly i mimoparlamentní strany KSČM a SOCDEM. »Schválené změny považujeme za asociální, zvyšující plýtvání zejména v resortu obrany a dalších. Krizi neřeší, naopak přihrávají šedé a černé ekonomice,« uvedli komunisté v tiskovém prohlášení. Poukazují na to, že balíček zatíží rodinné rozpočty o desítky tisíc korun ročně navíc. »Jako by nestačilo, že na příští rok již byl avizován růst cen energií o 10 % oproti letošním. Přitom na zbrojení a do resortu obrany potečou desítky a stovky miliard navíc,« uvedla KSČM.
Poukazuje na to, že schválení balíčku bude mimo jiné znamenat zdražení potravin a dalšího zboží v důsledku sjednocení snížené sazby DPH na 12 % či jeho přeřazení do 21procentní sazby. Připomíná také, že vláda sáhne pracujícím do mezd tím, že opět zavádí nemocenské pojištění pro zaměstnance ve výši 0,6 % z jejich hrubé mzdy. Výrazně osekány budou i daňová zvýhodnění benefitů pro zaměstnance a daňové výjimky, kterých je zhruba 600. »Avšak místo omezení daňových výjimek vylobbovaných různými zájmovými skupinami se sáhne na ty, které se nepříznivě dotknou obyčejných lidí. Omezí se slevy na manželku/manžela nebo se zruší tzv. školkovné. Výrazně se také zvýší sazby daně z nemovitosti,« uvedli komunisté.
Balíček odnesou domácnosti a střední třída
Také podle Sociální demokracie vládní balíček opatření odnesou domácnosti, střední třída a rodiny s nízkými příjmy. »Konsolidační balíček z rodinných rozpočtů vytáhne 70 miliard korun, zdraží bydlení a postihne dvě třetiny domácností. V době, kdy vzhledem k nezvládnuté inflaci klesají reálné mzdy, je to další citelný zásah pro rozpočty běžných rodin,« konstatoval předseda SOCDEM Michal Šmarda.
Obě mimoparlamentní strany nejen kritizují, ale představují také své vlastní návrhy řešení. »KSČM prosazuje posílit rozpočty především progresivním zdaněním velkých příjmů a majetku – tři sazby u daně z příjmu fyzických osob, speciální sazbou korporátní daně u velkých firem (sektorová daň na banky, ale také obchodní řetězce a jiné monopoly) a zdaněním spekulativního kapitálu. Je potřeba také provést audit daňových úlev a zrušit úlevy, z nichž profitují různé privátní lobbistické skupiny,« stojí ve stanovisku.
»Naše opatření se dotknou těch, kteří na krizi vydělávají,« uvedl Šmarda. Mezi návrhy SOCDEM patří např. znovuzavedení progresivní daně z příjmu jak právnických, tak fyzických osob, která by se týkala firem se stamilionovými a miliardovými zisky nebo lidí s vysoce nadprůměrnými příjmy. Navrhuje také zavedení progresivní bankovní daně z aktiv, daň z kapitálových výnosů, digitální daň nebo zvýšení úhrad za vydobyté nerosty. »U daní prosazujeme solidární přístup. Proto odmítáme plošné zvýšení daně z nemovitostí, ale chceme zavést daň až od určité výše, například nad 100 milionů Kč,« dodal Šmarda.
Předloha by v příštím roce podle vlády měla pomoci snížit schodek o 97 miliard a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun. Ruší například daňové výjimky, zavádí kromě jiného jenom dvě sazby daně z přidané hodnoty.
Babiš se omluvil Kalouskovi
Ještě před začátkem dnešní rozpravy ke konsolidačnímu balíčku si vzal slovo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ve svém projevu kritizoval provládní média, konkrétně veřejnoprávní televizi, za způsob, jak informuje o jeho kritice vlády za to, jak se postavila k návratu českých občanů z Izraele. Na závěr se na sněmovním plénu omluvil Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výrok, že jako náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a »zabil lidi cez padáky«. Omluvu mu nařídil Nejvyšší soud, a to písemnou i ústní při jednání Poslanecké sněmovny.
Žalovanými výroky Babiš narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany a na několik kontroverzních zakázek z té doby, mezi nimiž byl i nákup padáků VTP-100. V roce 1997 zahynul při seskoku s tímto padákem voják a armáda poté toto vybavení nevyužívala. Nebylo ale prokázáno, že se stal trestný čin.
(jad)