Čína začíná stavět nový teleskop pro lunární projekty a projekty v hlubokém vesmíru

Čína ve středu zahájila v oblasti hory Čchang-paj v severovýchodní provincii Ťi-lin výstavbu radioteleskopu s 40metrovým průměrem, který má podpořit budoucí mise sond na Měsíc a do hlubokého vesmíru.

Optický přístroj, který vyvinula Šanghajská astronomická observatoř spadající pod Čínskou akademii věd, je navržen jako velký, plně mobilní a vysoce přesný víceúčelový radioteleskop.

Vědci se domnívají, že oblast hory Čchang-paj je díky jasné obloze a suchému klimatu ideálním místem pro astronomická pozorování.

Po dokončení nového teleskopu se vytvoří síť s pěti dalšími v celé zemi a jedním centrem pro zpracování dat v Šanghaji, čímž se zvýší observační schopnost Číny a zlepší se její možnosti výzkumu hlubokého vesmíru.

Vědecké zařízení také přispěje k posílení čínského radioastronomického výzkumu a podpoří další inovativní objevy v různých špičkových oborech, včetně supermasivních černých děr a galaktické dynamiky.

Čína na začátku tohoto roku oznámila, že bude pokračovat ve výzkumu Měsíce několika plánovanými misemi, včetně jednoho projektu, jehož cílem je dopravit na Zemi dva kilogramy vzorků z odvrácené strany Měsíce.

Podle vyjádření observatoře bude stavba nového teleskopu a jeho stanice dokončena do konce roku 2024.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy