Mezinárodní výzkumný tým objevil v Číně fosilie svaloviny staré přibližně 535 milionů let, tedy z raného kambria.
Tým paleontologů informoval o objevu mikrofosílií, které se dochovaly jako introvertní svalovina cykloneurálů, skupiny živočichů, do níž patří hlístice, strunovci a rypečky.
Studii vedl Čang Chua-čchiao, vědec z Ústavu geologie a paleontologie Čínské akademie věd v Nan-ťingu, a byla zveřejněna ve středu v časopise Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.
Jeden ze tří fosfatizovaných milimetrových exemplářů nalezených na jihu provincie Ša-an-si je zachovalejší než ostatní a skládá se z pěti zvětšujících se prstenců, které jsou spojeny 19 radiálními a 36 podélnými strukturami, uvedl Čang.
Prstence jsou v různé míře stlačené, což naznačuje, že cykloneuraliáni byli za života pružní. Tato muskulatura podle Čanga usnadňovala pohyb a krmení.
»Fosilie svaloviny raných živočichů nám poskytly důležitý základ pro pochopení evoluce pohybového aparátu. Díky těmto fosiliím se můžeme dozvědět, jak se zvířata pohybovala v dávných dobách a jak se u nich postupně vyvinuly pohybové schopnosti, které mají nyní,« řekl.
(Xinhua)