Spotřebitelské ceny u nás v září podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně klesly o 0,7 procenta, avšak meziročně stouply o 6,9 %. Tempo růstu tak sice zmírnilo ze srpnových 8,5 %, důvodem k jásotu to však rozhodně není, neboť v loňském září již inflace vystoupala na 18 %!. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že za dva roky u nás ceny stouply přibližně o čtvrtinu. Tento stav přitom zaznamenáváme nepřetržitě od počátku letošního roku. Navíc, co se týče bydlení a potravin, tedy základních životních potřeb, je dlouhodobý růst cen dokonce mnohem vyšší! Propad reálných příjmů, který současná vláda nejen neřeší, ale svou fanatickou podporou války na Ukrajině ještě přiživuje, tak zůstává značný. Trvale se podepisuje na spotřebě domácností a sráží tak ekonomiku země, o životní úrovni obyvatel ani nemluvě.
Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo podle statistiků především v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Elektřina zdražila »jen« o 16,5 % (v srpnu o 23,1 %), zemní plyn o 12,5 % (v srpnu o 34,5 %) a tuhá paliva o 12,9 % (v srpnu o 22,3 %). Částečně se na nižších číslech podílela i zvýšená srovnávací základna ze září loňského roku, upozornil ČSÚ.
Ceny vajec pak v letošním září zmírnily svůj meziroční růst na 7,5 % (v srpnu 16,9 %), ovoce na 7,3 % (v srpnu 9,4 %) a zeleniny na 20,4 % (v srpnu 24,5 %). Polotučné trvanlivé mléka zlevnilo o 21,1 % (v srpnu o 12,3 %) a oleje a tuky o 13 % (v srpnu o 9,9 %).
Nicméně největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly nadále ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo o 7,9 %, vodné o 16,3 %, stočné o 26,9 % a ceny tepla a teplé vody stouply o 36,2 %. Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v září zvýšily o 0,1 % (v srpnu o 0,4 %).
Druhými v pořadí vlivu na růst inflace byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde brambory zdražily meziročně o 63,4 % a cukr o 44,6 %. Ceny lihovin se zvýšily o 3,1 %, vína o 6,7 %, piva o 9,9 % a tabákových výrobků o 7,4 %.
Dovolené s komplexními službami pak podražily meziročně o 12,1 %, stravovací služby o 10,1 % a ubytovací služby o 12,2 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly v září proti stejnému měsíci v minulém roce o sedm procent a ceny služeb se zvýšily o 6,7 %.
Meziměsíčně ceny mírně klesly, vzrostly ale poplatky za vzdělávání
V důsledku končící letní sezóny především meziměsíčně klesly ceny dovolených s komplexními službami, a to o 21,9 %.
Ovoce zlevnilo o 3,8 %, zelenina o 2,9 % (z toho brambory o 2,7 %), vejce o 9,2 %, polotučné trvanlivé mléko o 8,3 %, vepřové maso o 1,8 %, oleje a tuky o 2,2 %, uzeniny o 1,1 % a sýry a tvarohy o jedno procento.
Meziměsíční pokles cen v oddíle bydlení pak byl způsoben především nižšími cenami zemního plynu (o 3,6 %), elektřiny (o dvě procenta) a tuhých paliv (o 1,3 %).
Naopak zdražily pohonné hmoty a oleje (o 2,8 %), oděvy (o 1,1 %) a obuv (o 1,7 %). V souvislosti se začátkem nového školního roku se pak o 5,8 % zvýšily ceny v oddíle vzdělávání. Poplatky v mateřských školách vzrostly o 4,5 %, školné na soukromých gymnáziích a na středních soukromých školách o 9,6 %, poplatky za výuku jazyků o 3,8 %, školné v základních uměleckých školách o 3,5 % a poplatky ve školních družinách o 3,8 %.
Ceny zboží úhrnem v září meziměsíčně klesly o 0,7 % a ceny služeb se snížily o 0,8 %.
Spotřebitelské ceny stouply za osm let o polovinu!
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v září 12,7 % (v srpnu 13,6 %). Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 148 % (v srpnu 149,1 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních osm let zdražily téměř o polovinu.
Česko ve zdražování dál výrazně převyšuje sousedy
Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v září takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 8,3 %. V eurozóně představoval podle bleskových odhadů Eurostatu 4,3 %, v Německu pak 4,3 % a na Slovensku 8,9 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen srpnové údaje – HICP zde činil 5,9 %. Porovnání s průměrem EU a našimi nejbližšími sousedy názorně ukazuje graf. Česko v něm figuruje jako země s nejvyšším růstem cen.
Ivan Cinka