Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval na konci května na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích 235 468 uchazečů o zaměstnání. Podíl takzvaných dosažitelných uchazečů k obyvatelstvu stejného věku (uváděno i jako míra nezaměstnanosti) klesl na 3,2 procenta z dubnových 3,3 %. Hlavní podíl na poklesu měly sezónní práce. Počet nabízených volných pracovních míst se ale meziročně i meziměsíčně snížil.
Počet registrovaných nezaměstnaných byl o 50 354 osob nižší než ve stejném období minulého roku a o 8190 osob nižší než na konci předchozího měsíce. Nicméně 5794 uchazečů o zaměstnání bylo během května vyřazeno z evidence z důvodu neplnění součinnosti s ÚP ČR a 7006 uchazečů odešlo z evidence na vlastní žádost. Lze se právem domnívat, že nemalá část z nich posílila »šedou ekonomiku«.
»Pracovní trh nadále ovlivňují sezónní práce, které jsou v plném proudu především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě, S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci Úřadu práce ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,« uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Ukrajinci naši ekonomiku nespasí
Sezónní činnosti poběží podle Najmona také v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat. »Vše se ale také bude odvíjet od průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny a v neposlední řadě dopadů energetické krize na zaměstnavatele,« podotkl.
Podle dostupných zdrojů získalo práci v České republice celkem 68 885 Ukrajinců, nejvíce z nich v Plzeňském a Středočeském kraji a v Praze. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci, pomocníci ve stavebnictví, ve výrobě, v dopravě, případně si našli sezónní práci. Podle Najmona nadále platí, že do ČR přicházejí především ženy. »Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,« dodal.
Regionální rozdíly jsou stále velké
Podíl tzv. dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let (ÚP ČR jich uvádí 211 972) k obyvatelstvu stejného věku ke konci května klesl na 3,2 procenta (duben 2022 – 3,3 %, květen 2021 – 3,9 %). Nejvyšší byl tento podíl v okresech Karviná (8,2 %), Most (6,6 %), Chomutov (6,2 %), Bruntál (5,6 %), Ústí nad Labem a Louny (shodně 5,4 %), Ostrava-město (5,2 %) a Děčín (4,7 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (1,1 %), Pelhřimov a Praha-západ (shodně 1,5 %), Benešov (1,6 %), Rychnov nad Kněžnou a Jindřichův Hradec (shodně 1,7 %), Plzeň-jih (1,8 %) a Jičín (1,9 %).
»Pokles míry nezaměstnanosti se v květnu, vzhledem k vrcholícímu náboru sezónních pracovníků, dal očekávat, jelikož zaměstnavatelé potřebují mít nabízené pracovní pozice na léto již ideálně pokryté. Brigádníky nabírají především v gastronomii, zemědělství, cestovním ruchu a výrobě,« komentoval květnovou »míru nezaměstnanosti« pro iportaL24.cz Jacek Kowalak, generální ředitel personální agentury Randstad Česká republika.
Chybějí kvalifikovaní zaměstnanci
Volných pracovních míst evidoval ÚP ČR ke konci května 337 331. Bylo to o 7019 méně než v předchozím měsíci a o 9273 méně než v květnu minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v květnu v průměru 0,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,7), Ústí nad Labem (4,1), Most a Bruntál (shodně 3,8), Sokolov (2,9), Louny (2,6), Děčín (2,5) a Jeseník (2,3).
»Dle zkušeností Randstadu podniky ve větší míře aktuálně nabízejí i plné úvazky. Snaží se urychlit náborový proces, jelikož přes léto nábor spíše stagnuje. V automobilovém průmyslu se po dlouhodobějším výpadku komponent nábor opět oživil, firmy ale narážejí na nedostatek kandidátů. Ten se dále nejvíce projevuje v administrativě a IT, nízká nezaměstnanost je ale patrná téměř ve všech sektorech. Chybějí talentovaní, zkušení a kvalifikovaní zaměstnanci,« doplnil Kowalak.
Ivan Cinka