Čína vyvinula systém pro geologický průzkum mořského dna v hloubce 3000 metrů

První čínská mapa stratigrafické struktury hlubokých vod bude zcela dokončena, protože země vyvinula systém »Chaj-ťing«, zařízení pro mořský seismický průzkum a sběr dat pomocí podmořských kabelů, které provádí geologický průzkum mořského dna v hloubce 3000 metrů.

Po více než měsíčním průzkumu nyní systém, nasazený na velkém hlubinném geofyzikálním průzkumném plavidle Chaj-jang Š‘-jou720 (Offshore Oil 720), které patří společnosti China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), zkoumá poslední blok v oblasti mise v hloubce 3000 metrů, téměř 500 kilometrů jižně od města Ču-chaj v jihočínské provincii Kuang-tung.

Seismický průzkum je nejpřímějším způsobem, jak nalézt zdroje ropy a zemního plynu v obrovských hloubkách oceánu, a technologie seismického průzkumu pomocí podmořských kabelů je nejpřímější, nákladově nejefektivnější a nejúčinnější metodou zjišťování geologické struktury mořského dna.

Systém »Chaj-ťing«, první sada zařízení pro podmořský kabelový seismický průzkum vyvinutá a vyrobená v Číně, se skládá z řady systémů zařízení, včetně podmořského kabelového sběru dat, integrované navigace a polohování a řízení.

Během mise rozvinulo plavidlo Chaj-jang Š‘-jou 10 podmořských kabelů systému »Chaj-ťing«, aby provedlo sběr dat na ploše 2500 km2 podél určené trasy.

Každý kabel je dlouhý více než osm kilometrů, což odpovídá celkové délce 80 lodí Chaj-jang Š‘-jou 720.

Vzdálenost mezi kabely musí být během mise přísně kontrolována, aby nedošlo k jejich zamotání nebo kolizi.

»V porovnání s dováženým zařízením mají seismická data shromážděná zařízením ‚Chaj-ťing‘ vyšší stupeň identifikace, který dokáže přesně zobrazit složitou geologickou strukturu vrstvy až do hloubky 3000 metrů,« řekl Žuan Fu-ming, hlavní inženýr výzkumu a vývoje zařízení »Chaj-ťing« v CNOOC. »Celkový výkon zařízení splňuje současné požadavky na průzkum ropy na moři,« dodal Žuan.

Nezávisle vyvinutá čínská loď Chaj-jang Š‘-jou 720 má hrubou tonáž 13 061 tun, délku 107 metrů a šířku 24 metrů a konstrukční rychlost 16 uzlů (přibližně 30 kilometrů za hodinu).

Plavidlo pluje rychlostí pěti uzlů, má tažnou sílu 100 tun a může za sebou táhnout 12 podmořských kabelů dlouhých více než 8000 metrů a související vybavení, které pokrývá průzkumnou oblast odpovídající 1400 standardním fotbalovým hřištím.

Denně je schopna prozkoumat v průměru oblast o rozloze 60 kilometrů čtverečních.

Plavidlo dokončilo 48 průzkumných projektů doma i v zahraničí, včetně dvou seismických průzkumů v teplých rovníkových vodách a v extrémně chladných oblastech poblíž severního pólu. Prozkoumalo oblast o rozloze 82 708 kilometrů čtverečních a uplulo 140 642 kilometrů, což je přibližně 3,5násobek zemského rovníku.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy