Čínská soustava slunečních teleskopů oficiálně dokončena

Sluneční radioteleskop Tao-čcheng, který se nachází v jihozápadní Číně, ve středu úspěšně absolvoval klíčové testy, čímž byl podle Čínské akademie věd (CAS) oficiálně dokončen největší radioteleskop na světě se syntetickou clonou.

CAS uvedla, že soustava teleskopů je stěžejním zařízením komplexní monitorovací sítě kosmického prostředí v Číně (druhá fáze projektu Meridian) a bude poskytovat vysoce kvalitní observační data pro výzkum solární fyziky a vesmírného počasí.

Na otevřeném prostranství v nadmořské výšce 3820 metrů v okrese Tao-čcheng v provincii S‘-čchuan je rovnoměrně rozmístěno 313 parabolických antén o průměru šest metrů, které tvoří velký prstenec o průměru jednoho kilometru a vypadají jako šňůra perel ležících na náhorní plošině.

Testy ukázaly, že soustava teleskopů dosáhla nepřetržitých a stabilních schopností slunečního rádiového zobrazování a pozorování spektra s maximálním zorným polem deseti slunečních rádiusů a že všechny technické ukazatele splnily nebo překročily projektové požadavky.

Sluneční rádius je v astronomii jednotka vzdálenosti, která se rovná současnému poloměru Slunce, což je přibližně 695 500 km.

»Když Slunce kýchne, Země se může nachladit,« řekl Jan Ťing-jie, ředitel projektu z CAS.

Sluneční radioteleskop Tao-čcheng v jihozápadní Číně prošel ve středu hlavními testy, čímž byl oficiálně dokončen největší radioteleskop na světě se syntetickou clonou. FOTO – Xinhua/Národní kosmické vědecké centrum Čínské akademie věd

Poznamenal, že změny vesmírného prostředí způsobené sluneční činností v krátkém časovém měřítku se označují jako kosmické počasí. Kvalitní monitorování a předpovídání kosmického počasí má velký význam pro hladký provoz high-tech systémů, jako jsou projekty ve vesmíru a satelitní komunikace.

Podle Jana může soustava teleskopů sledovat různé sluneční erupce a proces pronikání slunečních bouří do mezihvězdného prostoru, což pomáhá předpovídat a vyhodnocovat dopad sluneční aktivity na Zemi díky pochopení mechanismu slunečních erupcí a zákonitostí šíření slunečních bouří ze Slunce na Zemi.

Kromě sledování sluneční aktivity bude soustava teleskopů provádět také společná pozorování s dalšími významnými národními vědeckými a technologickými infrastrukturami, včetně teleskopu FAST (China Sky Eye) v provincii Kuej-čou, čínského radarového zařízení pro pozorování hlubokého vesmíru (China Compound Eye) v obci Čchung-čching a radaru Sanya Incoherent Scatter Radar v provincii Che-nan.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy