Rychle se rozvíjející čínský sektor umělé inteligence (AI) nabral na obrátkách při řešení některých dlouhodobých problémů, kterým čelí zdravotnictví.
Podle Šena Ťien-fenga, úředníka Národní zdravotnické komise (NHC), Čína v oblasti lékařské umělé inteligence realizovala aplikace v oblasti klinické asistované diagnostiky a léčby, inteligentních služeb v oblasti veřejného zdraví a inteligentního lékařského řízení, přičemž bylo dosaženo konkrétních výsledků.
NHC zlepšuje koncepci mechanismů souvisejících se službami lékařské umělé inteligence a zkoumá jejich podporu posilováním inovací v oblasti spolupráce mezi vědou a technikou a podporou mezioborové integrace s cílem dosáhnout dobře regulovaného rozvoje, uvedl Šen.
»Moderní medicína, vědy o životě a inženýrské vědy jsou vysoce integrované, což podporuje vývoj lékařského modelu od inženýrské medicíny k inteligentní medicíně,« uvedl Ťin Li, akademik Čínské akademie věd a ředitel šanghajské lékařské fakulty Fudanské univerzity, a zároveň dodal, že umělá inteligence hraje v tomto procesu klíčovou vedoucí úlohu.
Jazykové modely AI pro lékařské služby
Po uvedení svého chatbota s umělou inteligencí Ernieho uvedl čínský gigant v oblasti umělé inteligence Baidu tento měsíc na trh velký jazykový model pro lékařské služby s názvem Lingyi, který dokáže analyzovat a generovat údaje o pacientech a pomáhat tak při diagnostice a léčbě a sloužit pacientům jako 24hodinový »manažer zdravotní péče«.
Společnost uvedla, že tento velký jazykový model bude k dispozici pro zkušební použití v předcházejících i navazujících zdravotnických odvětvích ve snaze zlepšit digitalizaci a inteligenci zdravotnického průmyslu.
Několik platforem pro online lékařské služby se rovněž pustilo do velkých jazykových modelů poháněných umělou inteligencí.
V květnu letošního roku představil poskytovatel digitálních zdravotnických služeb Medlinker nástroj MedGPT, který je určen k vytváření praktické diagnostické hodnoty v reálných lékařských scénářích. V červnu protějšek Dingdang Health spustil Dingdang HealthGPT a představil produkty AI založené na aplikaci inteligentního lékárníka a asistenta výživy.
AI zvyšuje efektivitu farmaceutického průmyslu
Kromě lékařských služeb každodenního života se některé technologické firmy snaží zvýšit účinnost a efektivitu farmaceutických výrobků prostřednictvím AI.
Pharmolix, biomedicínský start-up inkubovaný Institutem pro výzkum průmyslu umělé inteligence (AIR) Univerzity Tsinghua, vyvinul Chat Drug Design (ChatDD), počítačový produkt, který se snaží pomáhat a podporovat konverzační biomedicínský výzkum a vývoj.
ChatDD účinně propojuje znalosti odborníků a rozsáhlé jazykové modely prostřednictvím dialogu mezi člověkem a strojem, čímž se stává průkopníkem nové cesty pro výzkum a vývoj léčiv, uvedl děkan AIR Čang Ja-čchin.
Šanghaj, kde se nacházejí dvě zóny farmaceutických a přírodovědných inovací, je mezi čínskými regiony na úrovni provincií průkopníkem ve zkoumání hluboké integrace umělé inteligence a zdravotnictví.
Podle Čang Ťinga, zástupce ředitele šanghajské městské komise pro ekonomiku a informace, bude Šanghaj vyvíjet algoritmy AI a velké jazykové modely vhodné pro problémy v oblasti přírodních věd, poskytovat efektivní, přesné a srozumitelné algoritmické služby a podporovat inovativní aplikace v oblasti velkých dat v lékařství, lékařského zobrazování, sekvenování genů a výzkumu a vývoje léčiv.
(pr)
Teď jde hlavně o to zajistit, aby to nesloužilo jen omezenému okruhu vyvolených. Možná to Číňani zvládnou líp než Západ…
Pokud se zvládne hranice, za kterou umělou inteligenci nevpustit, tak asi přínos. Děsí mne ale, kam až někteří příznivci Al jsou ochotni zajít.
Mam pocit ze tady je jasny jak jsme rezignovali na vyvoj technologii. Tohle jen tak nedozenem
tak tohle je perfektní, mít to u nás, tak to řeší spoustu problémů, ale pojišťovny by se asi prohly
Myslím si, u nás je lékařů i zdravotnických zařízení dost, ale vezměte si, jaký by to mohlo mít přínos třeba v Africe. Kolik by to jen mohlo zachránit životů!
Tak ono by se to dalo využít i v Evropě, vemte si třeba, že by vás klidně vyšetřil chatbot jako nějaký specialista na vzácné nemoci že Švýcarska
Podle mě to nemůže bez osobniho doktora fungovat, lékař přeci musí vše posoudit zblízka. Ale na určité choroby to asi účinné bude.
Jako to je husté nápad, zajímalo by mě, jak to funguje v praxi
Hm, a u nás co, u nás už ani nejsou léky