Indické ministerstvo zahraničí si po vyhoštění vysoce postaveného indického diplomata ze severoamerické země předvolalo kanadského velvyslance Camerona McKaye a oznámilo mu podobné rozhodnutí Dillí. Uvádí se to v prohlášení indického ministerstva zahraničí.
»Kanadský velvyslanec v Indii byl dnes předvolán a informován o rozhodnutí indické vlády vyhostit vysokého kanadského diplomata působícího v Indii. Diplomat byl vyzván, aby Indii opustil do pěti dnů,« uvedlo ministerstvo zahraničí.
Jak poznamenali na ministerstvu zahraničí republiky, »toto rozhodnutí odráží rostoucí obavy indické vlády ze zasahování kanadských diplomatů do vnitřních záležitostí země a jejich zapojení do protiindických aktivit«.
Dříve indické ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, ve kterém Dillí kategoricky odmítlo obvinění kanadského premiéra Justina Trudeaua i kanadské ministryně zahraničí Melanie Jolyové z účasti indických zpravodajských služeb na vraždě vůdce kanadské sikhské komunity Hardeepa Singha Nijjara v červnu 2023. Indické ministerstvo zahraničí připomnělo, že »podobná obvinění vznesl« Trudeau indickému premiérovi Naréndrovi Módímu během své návštěvy Dillí na summitu G20 a »byla zcela odmítnuta«.
Vyhoštění indického diplomata z Ottawy
Kanadské úřady v pondělí rozhodly o vyhoštění vysokého indického diplomata v souvislosti se spekulacemi, že indické zpravodajské služby byly zapojeny do Nijjarovy vraždy. Kanadský ministr zahraničí uvedl, že se jedná o pracovníka indické zpravodajské služby v severoamerické zemi. Jolyová zdůraznila, že Ottawa »nebude tolerovat žádné vměšování do svých záležitostí«. Ministryně zahraničí dodala, že od Dillí v této záležitosti očekává »plnou spolupráci«. Trudeau v projevu v parlamentu rovněž uvedl, že Ottawa podezírá indické úřady z podílu na vraždě Nijjara, který byl 18. června zastřelen v provincii Britská Kolumbie.
Indické ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že kanadští politici otevřeně vyjadřují sympatie chalistánským teroristům a extremistům, což vyvolává hluboké znepokojení.
(jb, TASS)