Evropská centrální banka se chystá ukončit cyklus zvyšování úrokových sazeb

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila hlavní úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů a naznačila, že se blíží konec cyklu zvyšování sazeb.

Centrální banka s naprostým přesvědčením zopakovala, že se snaží ze všech sil bránit svou důvěryhodnost včasným snížením inflace na cílovou úroveň dvou procent.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová sice zopakovala prohlášení, že úrokové sazby k dosažení cíle výrazně přispějí, ale vyhnula se upřesnění, zda cyklus zvyšování sazeb již skončil.

Úrokové sazby na rekordní úrovni

Po čtvrtečním zvýšení budou tři klíčové úrokové sazby ECB – úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby pro mezní zápůjční facilitu a vkladovou facilitu – zvýšeny na 4,5 %, 4,75 % a 4 %.

Od července 2022 ECB zvýšila úrokové sazby desetkrát, čímž sazby vzrostly celkem o 450 bazických bodů. Úrokové sazby vkladové facility i hlavních refinančních operací dosáhly nových rekordních hodnot.

Tento cyklus zvyšování sazeb byl nejagresivnějším v historii ECB, a to jak z hlediska délky trvání, tak z hlediska souhrnného rozsahu.

Lidé tráví čas v místní kavárně v centru Atén v Řecku 11. dubna 2023. FOTO – Xinhua/Marios Lolos

Inflaci je těžké zkrotit

Obavy ECB z vysoké inflace jsou z jejího prohlášení patrné: »Inflace nadále klesá, ale stále se očekává, že zůstane příliš dlouho vysoká«.

Nejnovější vydání makroekonomických projekcí pracovníků ECB obavy centrální banky z inflace ještě prohloubilo.

Na základě vyhodnocení nejnovějších údajů pracovníci ECB rozhodli, že průměrná inflace v eurozóně se bude v roce 2023 pohybovat kolem 5,6 %, v roce 2024 kolem 3,2 % a v roce 2025 kolem 2,1 %, oproti červnovým projekcím, které v roce 2023 činily 5,4 %, v roce 2024 3 % a v roce 2025 2,2 %.

Na základě vyhodnocení nejnovějších údajů pracovníci ECB rozhodli, že průměrná inflace v eurozóně se bude v roce 2023 pohybovat kolem 5,6 %, v roce 2024 kolem 3,2 % a v roce 2025 kolem 2,1 %, oproti červnovým projekcím, které v roce 2023 činily 5,4 %, v roce 2024 3 % a v roce 2025 2,2 %.

Inflace v eurozóně v srpnu dosáhla 5,3 %, tedy stejné úrovně jako v červenci. Vývojový trend inflace »byl přerušen, protože ceny energií oproti červenci vzrostly«.

Skutečnost, že »většina ukazatelů dlouhodobějších inflačních očekávání se v současné době pohybuje kolem dvou procent«, poskytla ECB, která tvrdí, že pečlivě sleduje příchozí údaje, jen malou úlevu.

Pohled na ceník na čerpací stanici v Berlíně v Německu 1. února 2023. FOTO – Xinhua/Stefan Zeitz

Ekonomika dostala ránu

Zvýšení sazeb ze strany ECB prohloubilo ekonomické potíže některých zemí eurozóny.

Německá ekonomika, která je největší v eurozóně, by měla podle prognóz v roce 2023 klesat.

»Pro Německo je toto zvýšení vzhledem k propadu ekonomiky země bolestivé. ECB však nedělá měnovou politiku pouze pro Německo, ale pro celou eurozónu,« uvedl Clemens Fuest, prezident mnichovského ekonomického think tanku Ifo.

ECB nepopírá, že ekonomika eurozóny bude v první polovině roku 2023 stagnovat.

Pracovníci ECB předpokládají, že ekonomika eurozóny v roce 2023 vzroste o 0,7 % a v roce 2024 o 1 %, což je méně než v červnových projekcích, které uváděly růst o 0,9 % v roce 2023 a 1,5 % v roce 2024.

Poslední zvýšení sazeb?

»Na základě svého současného hodnocení se Rada guvernérů domnívá, že klíčové úrokové sazby ECB dosáhly úrovní, které, budou-li udrženy po dostatečně dlouhou dobu, významně přispějí k včasnému návratu inflace k cíli,« uvedla ECB ve svém prohlášení.

Na tiskové konferenci po zasedání Rady guvernérů Lagardeová v odpovědi na otázky novinářů nepotvrdila, že by cyklus zvyšování sazeb skončil.

Šéfka ECB, která trvá na tom, že úrokové sazby zůstávají hlavním nástrojem centrální banky v boji proti inflaci, se zjevně zdráhala jednoznačně uzavřít prostor pro zvyšování sazeb. Nevyjasnila ani pojem »dostatečně dlouhé trvání«.

Carsten Brzeski, globální šéf divize Marco společnosti ING Research, uvedl, že ECB další zvyšování sazeb výslovně nevyloučí, protože inflace »jednoduše nabrala až příliš mnoho neočekávaných rozměrů« a »ECB se v minulosti příliš často mýlila«.

Podle Brzeskiho je »vysoce nepravděpodobný« scénář, že by ECB »v budoucnu přistoupila k dalšímu zvyšování úrokových sazeb«.

»I kdyby dveře k budoucímu zvyšování sazeb zůstaly otevřené, na dnešní zvýšení sazeb se bude brzy vzpomínat jako na poslední zvýšení nejagresivnějšího cyklu zvyšování sazeb ECB v historii,« dodal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy