Více než 60 australských poslanců vyzývá USA k osvobození Juliana Assange

Více než 60 australských federálních politiků výslovně vyzvalo USA, aby upustily od stíhání Juliana Assange, a varovalo před »ostrým a trvalým protestem v Austrálii«, pokud bude zakladatel WikiLeaks vydán.

Deník Guardian informoval, že malá delegace napříč stranami, která má příští týden odletět do Washingtonu, získala otevřenou podporu 63 členů australské Sněmovny reprezentantů a Senátu.

V dopise 63 poslanců a senátorů uvedlo, že cestu do USA podporují a »rozhodně zastávají názor, že stíhání a věznění australského občana Juliana Assange musí skončit«. Uvedli, že záležitost se »vleče již více než deset let« a je »nesprávné, aby byl pan Assange dále pronásledován a byla mu upírána svoboda, když uvážíme délku a okolnosti zadržování, které již vytrpěl.

»Neslouží to žádnému účelu, je to nespravedlivé a my jasně říkáme – jak by přátelé měli být k přátelům vždy upřímní – že dlouhodobé stíhání pana Assange narušuje podstatný základ úcty a respektu, který Australané chovají k justičnímu systému Spojených států amerických,« píše se v dopise.

Assange zůstává v londýnské věznici Belmarsh, kde bojuje proti pokusu USA vydat ho k trestnímu stíhání – mimo jiné podle zákona o špionáži. Obvinění souvisí se zveřejněním statisíců uniklých dokumentů o válkách v Afghánistánu a Iráku a diplomatických depeší v letech 2010 a 2011.

Assange se v roce 2012 uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, kde zůstal až do roku 2019. Australský občan byl zatčen, když mu Ekvádor zrušil diplomatický status, a od té doby je ve vězení, uprostřed řady právních námitek proti americké žádosti o vydání.

Australští poslanci a senátoři uvedli, že souhlasí s komentáři premiéra Anthonyho Albanese, že »už toho bylo dost … a že z pokračujícího věznění Juliana Assange nic neplyne«.

Uvítali také nedávnou podporu vůdce opozice Petera Duttona a uvedli, že tento postoj obou stran »odpovídá široké podpoře napříč stranami a nezávislými v samotném australském parlamentu, což zase odráží silně zastávané názory australské společnosti«.

»Nepochybujme o tom, že pokud bude Julian Assange přemístěn ze Spojeného království do Spojených států, v Austrálii se strhne ostrý a trvalý protest.«

Celkový počet signatářů – 63 australských federálních politiků – odráží rostoucí shodu v této otázce napříč stranami. Pro srovnání, v dubnu podepsalo dopis generálnímu prokurátorovi USA Merricku Garlandovi 48 lidí.

Australští politici »s povděkem konstatovali, že ve Spojených státech existuje značná podpora pro ukončení soudního stíhání Assange ze strany členů Kongresu, obhájců lidských práv, akademiků a občanské společnosti i ze strany amerických médií na obranu svobody slova a nezávislé žurnalistiky«.

»Na základě toho žádáme kongresmany, zástupce tisku a další relevantní aktéry občanské společnosti ve Spojených státech, aby se nyní vyslovili pro ukončení stíhání a zadržování Juliana Assange,« napsali.

Uvedli, že »rozhodnutí jednoduše upustit od vydávacího řízení by mělo rozumný, spravedlivý a soucitný účinek a umožnilo by panu Assangeovi dostat se na svobodu z dlouhého a krutého období přísně střežené vazby«.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se již dříve ohradil proti stížnostem australské vlády, že se stíhání Assange příliš vleče. Během červencové návštěvy Austrálie Blinken řekl, že chápe »obavy a názory Australanů«. Dodal však, že je velmi důležité, aby »naši přátelé zde v Austrálii« pochopili obavy USA z Assangeovy »údajné role v jednom z největších případů vyzrazení utajovaných informací v historii naší země«. Blinken uvedl, že Assange údajně »riskoval velmi vážné poškození národní bezpečnosti«.

Bílý dům již dříve uvedl, že Joe Biden se zasazuje o nezávislé ministerstvo spravedlnosti. Albanese se má s prezidentem setkat během oficiální návštěvy USA, jejíž součástí bude i státní večeře, 25. října.

Assangeův bratr Gabriel Shipton uvedl: »Australanům se říká, že jsme s našimi americkými přáteli velcí kamarádi, ale zacházení s Julianem vypovídá o opaku. Je na premiérovi, aby se tímto poselstvím řídil a využil podpory z řad voličů k osvobození Juliana.«

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy