Výbory americké Sněmovny reprezentantů zahajují oficiální vyšetřování před případným oznámením hlasování o impeachmentu prezidenta Joea Bidena. Příslušný úkol oznámil předseda dolní komory zákonodárného sboru Kevin McCarthy.
»Nařizuji výborům Sněmovny reprezentantů, aby zahájily formální vyšetřování (možného) obvinění prezidenta Joea Bidena. Během posledních několika měsíců republikáni ve Sněmovně reprezentantů odhalili závažné a přesvědčivé důkazy týkající se chování prezidenta Bidena – ve věci korupce,« uvedl v projevu k novinářům v Kongresu.
McCarthy, který zastává třetí nejvyšší úřad v americké vládní hierarchii, uvedl, že vyšetřování se bude soustředit na to, zda měl prezident prospěch z obchodních transakcí svého syna Huntera Bidena, jakož i na další otázky. »Jedná se o obvinění ze zneužití moci, bránění výkonu spravedlnosti a korupce, která si zaslouží další vyšetřování Sněmovnou reprezentantů,« uvedl předseda během svého tříminutového vystoupení. Na otázky novinářů neodpovídal.
Již dříve McCarthy zdůraznil, že vyšetřování tohoto druhu může začít až po příslušném hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kde mají republikáni většinu. Jak navíc poznamenává zpravodajský portál Axios, stále není jasné, zda se předsedovi sněmovny podaří zajistit podporu 218 zákonodárců dolní komory pro schválení obvinění v rámci Bidenova impeachmentu. Někteří republikáni v Senátu, který ovládají demokraté, již uvedli, že důkazy předložené kongresmany k tomu podle nich nestačí.
V roce 2019 demokraté, kteří tehdy ovládali Sněmovnu reprezentantů, zahajovali řízení o odvolání tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa z funkce. Když se však případ v roce 2020 dostal do Senátu, většina křesel v něm patřila republikánům a prezident byl zproštěn viny. V roce 2021 došlo k dalšímu neúspěšnému pokusu demokratů o vyhlášení impeachmentu Trumpa.
Procedura impeachmentu
Impeachment zahrnuje stíhání odvoláním z funkce federálních zaměstnanců, včetně prezidenta USA, obviněných z »velezrady, úplatkářství nebo jiných vysokých zločinů a přečinů«.
»Výlučné právo« formulovat a vznést obvinění má Sněmovna reprezentantů. Kongresmani hlasují o postoupení věci svému právnímu výboru, kde se obvinění vyšetřuje. Pokud jsou pro to důvody, je vypracována skutečná obžaloba.
Po schválení výborem je dokument zaslán k projednání celé Sněmovně reprezentantů. Ke schválení je zapotřebí prosté většiny hlasů, kterou při současném rozložení sil teoreticky mohou získat zákonodárci Republikánské strany USA, která je v této fázi v opozici.
V případě schválení jsou obvinění předána Senátu Kongresu, kde se procedura mění v soudní proces. Sněmovna reprezentantů ve skutečnosti vystupuje jako obžaloba, zatímco senátoři jako členové poroty. K tomu, aby došlo k impeachmentu, je zapotřebí nejméně dvou třetin hlasů senátorů (nejméně 67).
Z tohoto důvodu je při současném složení Senátu pravděpodobnost hlasování ve prospěch impeachmentu prakticky nulová. Od začátku letošního roku mají demokraté (podle výsledků listopadových průběžných voleb) v horní komoře Kongresu 51 ze 100 křesel. Před Trumpem byla procedura impeachmentu hlavy státu zahájena pouze třikrát v historii Spojených států. Těmito prezidenty byli Andrew Johnson (v roce 1868), Bill Clinton (v letech 1998-1999) a Richard Nixon (v roce 1974). Johnson a Clinton však byli horní komorou Kongresu zproštěni viny. Nixon naproti tomu odstoupil ještě před zahájením slyšení.
(jb, TASS)