Sněmovna rozhoduje o navýšení přesčasů pro lékaře

Poslanci dnes rozhodnou o novele zákoníku práce, která mimo jiné zavádí možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Předlohu jim s úpravami vrátil Senát. Opozice s novelou nesouhlasí, očekává se opět dlouhá debata. Poslanci si proto hned v úvodu schůze odhlasovali, že budou moci jednat a hlasovat i po půlnoci.

Prodloužení jednacího dne navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda z obavy, že by projednání novely zabránilo obstrukční jednání opozičních poslanců. Ti na tiskových konferencích před začátkem dnešního jednání potvrdili, že s novelou nesouhlasí. Ani jedno z opozičních hnutí ji nepodpoří.

»Nepodpoříme ani senátní verzi, ani verzi Poslanecké sněmovny,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Ministerstvo zdravotnictví se úplně vykašlalo na řešení přesčasů,« doplnil člen výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

Proti novele se vyjádřilo také hnutí SPD. Místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD) připomněla, že úprava vznikla díky diktátu Bruselu. »Změna nebyla konzultována se zástupci lékařů, proto ji hnutí nepodpoří,« uvedla.

Čtěte také: Podle SOCDEM je navýšení přesčasů pro lékaře hazardem

Ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci ve zdravotnictví se do vládní novely dostalo poslaneckou úpravou při jejím dřívějším sněmovním schvalování. Část lékařů poukazuje na to, že úprava umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře by šlo o 1000 hodin přesčasů za rok. Zvýšení přesčasových hodin obsahuje sněmovní i senátní verze předlohy, jejíž podstatná část vychází z dvojice unijních směrnic o předvídatelných pracovních podmínkách a o rovnováze mezi prací a rodinou. Senát navrhl v novele dvě změny. Chce zmírnění striktního zadávání práce takzvaným dohodářům tři dny dopředu s ohledem na potřeby sezonních prací, a také, aby změna zákoníku platila až od ledna příštího roku.

Politici situaci ignorují

Kvůli obnovení další dobrovolné přesčasové práce ve zdravotnictví část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že od prosince přestane přesčasy sloužit. Podle informací Sekce mladých lékařů České lékařské komory z minulého týdne asi 4000 z 20 000 nemocničních lékařů je připraveno v prosinci odmítnout sloužit dobrovolné přesčasy.

Novela je nepřijatelná také pro prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. »Nemocnice zajišťují 24hodinovou zdravotní péči jedině díky soustavnému porušování zákoníku práce, lékaři jsou přepracovaní, unavení, častěji chybují, takže ta situace je velmi vážná a politici ji ignorují,« řekl Kubek k současné situaci pro iportaL24.cz. Snaha legalizovat zdvojnásobení přesčasové práce pro lékaře podle něj znamená zametení problému pod koberec tím, že se pokroutí zákon. Schválením novely se problém nedostatku lékařů podle Kubka ještě prohloubí. »Zhorší to situaci, protože další lékaře to vyžene ze zdravotnictví, anebo odradí od toho, aby medicínu studovali,« dodal Kubek.

Nárok na home office pro rodiče s dětmi do devíti let věku

Problematiku přesčasů ve zdravotnictví může podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) znovu upravit další novela zákoníku práce, kterou chystá příští rok. Řekl to po jednání s mladými lékaři a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Znovu se podle ministrů sejdou za měsíc. Předseda Sekce mladých lékařů ČLK Jan Přáda ocenil navázání dialogu, výsledky schůzky ale podle něj pro řadu kolegů nebudou dostatečné.

Podle Přády by dodržování limitů přesčasů ze současného zákoníku práce nemuselo nutně znamenat nedostatek lékařů. Zkušenosti ze srovnatelně velkých zemí s podobným množstvím lékařů podle něj ukazují, že je třeba lepší organizace a efektivita péče. Podle něj ji lze zajistit více nelékařskými pracovníky, kteří by zajišťovali například administrativu.

Válek deklaroval, že chce více kontrolovat dodržování zákoníku práce v nemocnicích přímo řízených ministerstvem. »My jsme opakovaně psali přímo řízeným organizacím, že je nutné, aby se opravdu dodržoval zákoník práce,« doplnil.

Novela zákoníku práce zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Přináší i další změny. Zaměstnavatelé budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy