Evropská komise v pondělí snížila prognózu hospodářského růstu Evropské unie (EU) a eurozóny na rok 2023.
»Ačkoli se (EU) minulou zimu vyhnula recesi, četná protivenství, kterým ekonomika EU letos čelí, vedla k poněkud slabšímu tempu růstu, než jsme předpokládali na jaře,« uvedl Paolo Gentiloni, evropský komisař pro hospodářství, když představil »Hospodářskou prognózu EU na léto 2023«.
Komise revidovala svou jarní prognózu růstu směrem dolů. Nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) EU vzroste v roce 2023 o 0,8 % (v jarních odhadech o 1 %) a v roce 2024 o 1,4 % (na jaře o 1,7 %).
Předpokládaný růst eurozóny byl rovněž revidován na 0,8 % v roce 2023 z 1,1 %; a na 1,3 % v roce 2024 z 1,6 %.
Celková inflace by měla nadále klesat. Průměrná míra inflace v EU pro rok 2023 by měla dosáhnout 6,5 % namísto 6,7 % předpokládaných na jaře. V příštím roce by měla míra inflace klesnout na 3,2 % (na jaře se předpokládalo 3,1 %).
Inflace v eurozóně by měla v roce 2023 dosáhnout 5,6 procenta, zatímco na jaře se předpokládalo 5,8 procenta, a v roce 2024 2,9 procenta místo 2,8 procenta předpokládaných na jaře.
Hospodářská aktivita EU byla v první polovině roku 2023 utlumená. »Slabá domácí poptávka, zejména spotřeba, ukazuje, že vysoké a stále rostoucí spotřebitelské ceny většiny zboží a služeb si vybírají větší daň, než se očekávalo v jarní prognóze,« uvádí zpráva.
Ukazatele nyní naznačují zpomalení ekonomické aktivity v létě a v následujících měsících, přičemž průmysl je i nadále slabý a ve službách tempo slábne, a to navzdory silné turistické sezóně v mnoha částech Evropy.
Celkově se očekává, že slabší růstová dynamika v EU se protáhne až do roku 2024 a dopad přísné měnové politiky bude hospodářskou aktivitu nadále omezovat. V příštím roce se však předpokládá mírné oživení růstu, neboť inflace se nadále snižuje, trh práce zůstává silný a reálné příjmy se postupně zotavují.
»Velmi vysoká míra inflace si vybrala svou daň, i když nyní ustupuje. Po období útlumu se v příštím roce očekává mírné oživení růstu, které bude podpořeno silným trhem práce, rekordně nízkou nezaměstnaností a zmírněním cenových tlaků,« uvedl Valdis Dombrovskis, Výkonný místopředseda Evropské komise pro ekonomiku pro lidi.
»I když naše ekonomika pokračuje v růstu, nejistota zůstává vysoká a je třeba pečlivě sledovat rizika,« řekl Dombrovskis.
Podle Gentiloniho »zůstává klíčovou prioritou účinné provádění národních plánů obnovy a zvyšování odolnosti. Je třeba pokračovat v obezřetné fiskální politice podporující investice, a to v součinnosti s pokračujícím úsilím našich centrálních bank o zkrocení inflace«.
»A konečně musíme odhodlaně pracovat na tom, abychom do konce roku uzavřeli dohodu o reformě našich fiskálních pravidel,« řekl Gentiloni.
(Xinhua)