A co že je to vlastně za druh stromu? Jedná se o muraju latnatou, která byla kdysi pěstována pouze v palácových zahradách Japonska a Číny. Tento nádherně vonící stálezelený keř právě kvete v pěstebním skleníku tropů a subtropů v zázemí Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, který můžete aktuálně navštívit během komentované prohlídky skleníků a s požitkem si užít velmi silnou a sladkou vůni muraje, která okouzlovala nejen dvořany, ale i samotné císaře.
Lidé se často u muraje mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu, kvůli jeho vzhledu listů a květů. Ale není tomu tak, i když je příbuzná citrusů. Tento nádherně vonící stálezelený keř, ale i strom je původem z Číny a jeho odborné označení je muraja latnatá (Murraya paniculata) z čeledi rotovitých. Ve své domovině může dorůstat až desetimetrové výšky. Pro svůj původ je často nazývána císařským stromem a pro svou omamnou vůni a tvar květů je označována jako pomerančový jasmín. Z palácových zahrad Japonska a Číny, kde byla původně pěstována, se časem rozšířila do dalších částí jižní a východní Asie, volně v přírodě roste také v Malajsii, Indonesii, na Nové Guiney, ale také v severní Austrálii a na jihozápad Oceánie až po Vannuatu. Vyskytuje se v tropických lesích, v křovinách podél vodních toků a v horách stoupá až do 1300 metrů nad mořem.
Drobné bílé pětičetné květy mají nápadné pylové tyčinky a právě ty vydávají příjemnou vůni podobnou jasmínu.
V Asii se věří, že vůně vycházející ze stromu pomáhá vyrovnat se s depresí, zmírňuje bolesti hlavy a zlepšuje spánek. Při dobrých podmínkách může kvést v průběhu celého roku. Jelikož je příbuzná citrusů, má i podobné nároky na pěstování. Plody jsou až dva centimetry dlouhé oranžově červené bobule obsahující jedovatá semena. Dužnina je jedlá a má sladkou chuť. Bobule tonizují lidský organismus, snižují krevní tlak a pomáhají v boji proti virům. Listy se přidávají do krémů a tonik, neboť vyhlazují a změkčují pleť. Mladé listy jsou aromatické, (hlavně po rozdrcení) a spolu se sušenými plody (bez jedovatých semen), jsou součástí indického koření kari. Také některé druhy čajů jsou parfémovány právě květy muraje. Vonné výtažky z listů se využívají v aromaterapii a aromatická kůra se používá k výrobě parfémů.
V České republice se tento druh pěstujeme jako dekorativní pokojová rostlina a oblíbená je také u pěstitelů bonsají.
Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů se s průvodcem můžete podívat o každém víkendu v 11 nebo ve 14 hodin, ale z důvodu omezené kapacity je nutné udělat si rezervace předem prostřednictvím online rezervačního systému. V případě zájmu o prohlídku v den konání můžete také zavolat na telefonní číslo 596 241 269 nebo zeptat na vrátnici zoologické zahrady.
(mac)
FOTO – zoo-ostrava.cz/David Kubala, territorynativeplants.com.au/ANBG, biolib.cz/hear.org/CC BY 3.0/Forest & Kim Starr, toothmountainnursery.com/Kamini