Členské státy projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uvítaly plány na prodloužení provozu stanice a potvrdily připravenost pokračovat ve spolupráci na podpoře výzkumu na palubě orbitální laboratoře, uvádí se v prohlášení Roskosmosu po zasedání Mnohostranné koordinační rady Mezinárodní vesmírné stanice (MCB).
»Členové rady uvítali závazky Spojených států, Japonska, Kanady a členských států ESA (Evropské kosmické agentury) prodloužit provoz Mezinárodní kosmické stanice do roku 2030, jakož i závazek Ruska prodloužit provoz do roku 2028. Členové potvrdili připravenost partnerství pro Mezinárodní vesmírnou stanici pokračovat ve spolupráci na pokroku ve výzkumu mikrogravitace v této jedinečné orbitální laboratoři a na zajištění bezpečného provozu vesmírné stanice,« uvedla státní vesmírná korporace.
Zasedání se zúčastnili zástupci kosmických agentur Kanady, Ruska, USA, Japonska a Evropské kosmické agentury. Rada zdůraznila »úlohu Mezinárodní kosmické stanice při poskytování prostředí pro vývoj a testování technologií a technických řešení na podporu dlouhodobého výzkumu vesmíru a také jako zkušební základny pro zvýšení komercionalizace nízké oběžné dráhy Země«.
Loni v listopadu generální ředitel Roskosmosu Jurij Borisov v rozhovoru pro agenturu TASS uvedl, že délka účasti na projektu ISS bude záviset na provozním stavu ruského segmentu, časovém harmonogramu vypuštění ruské orbitální servisní stanice (ROSS), zahájení kosmických letů na národní oběžnou dráhu a řadě dalších faktorů. Koncem února se konalo zasedání vědeckotechnické rady Roskosmosu, kterého se zúčastnilo vedení kosmické korporace, jejích podniků a organizací Ruské akademie věd vystupujících jako dodavatelé v rámci projektu ISS. Zasedání schválilo rozhodnutí o prodloužení životnosti ruského segmentu ISS do roku 2028 a zahájilo přípravu podkladů pro předložení příslušných návrhů vládě.
Dne 12. dubna Borisov oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že ruská vláda prodloužila práce na ISS do roku 2028.
ISS je na oběžné dráze od 20. listopadu 1998. Skládá se z několika modulů a váží kolem 435 tun, resp. až 470 tun, když jsou k ní připojeny kosmické lodě. Na projektu ISS se podílí celkem 14 zemí: Rusko, Kanada, Spojené státy, Japonsko a deset členských států ESA: Belgie, Německo, Dánsko, Španělsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Francie, Švédsko a Švýcarsko.
(TASS)