Iniciativa Pásmo a stezka (BRI) pomáhá zlepšovat místní infrastrukturu, poskytuje základní služby v mnoha zemích a regionech a přispívá ke globální humanitární činnosti, uvedla prezidentka Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC).
BRI je rozvojová iniciativa, která doplňuje humanitární činnost, protože může udržitelným způsobem sloužit lidem postiženým konflikty, uvedla prezidentka ICRC Mirjana Spoljaricová v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.
Jako humanitární organizace chce ICRC zajistit, aby humanitární intervence nebyly krátkodobé, ale měly udržitelný efekt.
»Musíme zajistit, aby lidé, kteří pracují a žijí uprostřed vleklých konfliktů, mohli i nadále využívat základní služby, jako je pitná voda a další nezbytné statky,« řekla Spoljaricová.
»V takových situacích existuje tenká hranice mezi rozvojovou a humanitární pomocí a právě zde musíme pracovat společně s aktéry rozvojové pomoci,« řekla.
Změna klimatu má na humanitární krizi obrovský složitý dopad, prohlásila Spoljaricová a dodala, že existuje »začarovaný kruh« mezi chudobou, násilím a změnou klimatu, které se navzájem neustále posilují.
Na mnoha místech je chudoba umocňována absencí deště, vysvětlila a doplnila, že na chudobu navazují konflikty, k nimž často dochází v komunitách, které jsou z 80 procent závislé na zemědělství.
Prezidentka ICRC vyzvala mezinárodní společenství, aby se spojilo a vyvinulo úsilí na pomoc regionům, které trpí nedostatkem vody, úbytkem zdrojů a rostoucí potravinovou nejistotou, a aby investovalo do odpovídající infrastruktury a adaptačních opatření na zmírnění dopadů změny klimatu.
Organizace se sídlem v Ženevě bude i nadále posilovat dialog a spolupráci s Čínou v různých aspektech, uvedla Spoljaricová.
(Xinhua)