Ke konci měsíce celkové akumulované zásoby plynu v EU dosáhly historického maxima pro srpen – téměř 93 %. Současně se kvůli obsazenosti zásobníků a nízkým cenám snížily v minulém měsíci dodávky LNG z terminálů do evropské přepravní soustavy plynu o 11 % oproti červenci.
V srpnu se evropské podzemní zásobníky (UGS) doplnily o přibližně 9 mld. m3. Ze zásobníků přitom bylo vyčerpáno pouze asi 850 mil. m3 plynu, což bylo o 0,5 % méně než v předchozím roce. Do konce měsíce však Německo a řada dalších zemí EU dočasně využily plyn ze svých zařízení UGS v důsledku mírného poklesu teplot a nízkého podílu výroby elektřiny z větrných elektráren v regionu.
K 31. srpnu činily zásoby plynu v evropských zásobnících 92,81 %, což je o 11,97 p.b. více než pětiletý průměr k tomuto datu. Nyní se v nich nachází více než 102 miliard metrů krychlových plynu. Už v polovině srpna naplnily evropské země 90 % svých podzemních zásobníků plynem. Dříve Evropská komise očekávala, že těchto čísel dosáhne až v listopadu.
Pokud se udrží současné tempo zaplňování zásobníků, mohla by Evropa dosáhnout další rekordní úrovně 95 % již ve druhé polovině září. Mezinárodní energetická agentura (IEA) již dříve uvedla, že Evropa může téměř zcela zaplnit své zásobníky plynu do poloviny září, ale i takto vysoké zásoby mohou v případě tuhé zimy a úplného zastavení dodávek ruského plynu vést k nestabilitě trhu. IEA rovněž předpověděla, že do konce nadcházející topné sezóny klesne zaplnění podzemních zásobníků v EU pod klíčovou hranici 20 %. K překonání poslední topné sezóny v Evropě napomohlo mírné zimní počasí.
V srpnu ceny plynu v Evropě vzrostly o 38 %. Futures kontrakty na plyn se 31. července 2023 obchodovaly za přibližně 290 dolarů za 1000 metrů krychlových a na konci obchodní seance 31. srpna 2023 cena dosáhla 400 dolarů. Zároveň průměrná srpnová cena vzrostla o 18 % na téměř 396 USD za 1000 metrů krychlových.
Dodávky LNG z terminálů do evropské plynárenské přepravní soustavy se v srpnu výrazně zpomalily a oproti červenci se snížily o 11 % a oproti loňskému roku o 3 % na 9,8 mld. metrů krychlových. Celkově dodávky LNG z terminálů do evropské plynárenské přepravní soustavy v období leden-srpen 2023 činí přibližně 88,65 mld. m3, což je o 5 % více než ve stejném období loňského roku.
Podle údajů Evropské sítě provozovatelů plynárenských přepravních soustav (ENTSOG) z 30. srpna bude LNG v roce 2023 představovat 40 % dodávek plynu do Evropy. Na druhém místě jsou s 30% podílem dodávky ze Severního moře (převážně norský plyn) a na třetím místě s 11% podílem dodávky ze severní Afriky.
Podíl dodávek plynu z východu (ruský plyn, dodávky z Ukrajiny a evropské podniky odebírající plyn z ukrajinských podzemních zásobníků) se snížil na 8,57 %. Je to však více než dodávky ze Spojeného království, které činí 6,78 %.
(cik, TASS)