Maďarsko nejenže rozšíří zákaz dovozu obilí z Ukrajiny, ale rozšíří ho i na dalších 20 druhů ukrajinských zemědělských produktů, pokud Evropská unie neponechá po 15. září v platnosti obilné embargo pro pět středoevropských zemí. Uvedl to maďarský ministr zemědělství István Nagy, který vystoupil na politickém festivalu Tranzit v Tihany na břehu Balatonu.
Připomněl, že na základě rozhodnutí Bruselu platí do poloviny září zákaz dodávek pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny do Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a na Slovensko. Pokud EU tato omezení neprodlouží, zavede Maďarsko zákaz dovozu nejen těchto čtyř druhů obilovin a olejnin, ale také všech 24 druhů zemědělských produktů, jejichž dovoz z Ukrajiny byl dříve zakázán, aby ochránilo domácí trh, varoval šéf ministerstva zemědělství. »Pokud to bude nutné, úřady od 16. září uzavřou státní hranice pro některé produkty z Ukrajiny,« upřesnil Nagy, jehož projev odvysílala televizní stanice M1.
Podle něj maďarské zemědělství zažívá v posledních letech jeden šok za druhým. »Epidemie covidu, sucho, válka v sousední zemi a její důsledky, energetická krize způsobená chybnými sankcemi Bruselu, růst cen a skutečnost, že levné ukrajinské zemědělské produkty bezcelně zaplavily evropský trh – to vše vytváří výrobcům potíže,« vysvětlil ministr. Zdůraznil, že ukrajinské zemědělské produkty, které mají nižší výrobní náklady díky »zcela odlišné kultuře výroby«, by měly směřovat nikoli do Evropy, ale na své tradiční trhy v Asii a Africe. Nagy připomněl, že Maďarsko si ponechalo tranzit přes své území, a navrhl, aby EU Ukrajině v těchto transportech finančně pomohla.
V dubnu pět středoevropských zemí, chránících zájmy svých zemědělských podniků, zakázalo dovoz obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Později tato opatření zrušily výměnou za rozhodnutí Evropské komise uvalit embargo na čtyři druhy obilí a olejnin – pšenici, kukuřici, řepku a slunečnicová semena – z Ukrajiny do 5. června a poté do 15. září.
V červenci Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko společně požádaly Evropskou komisi o prodloužení zákazu dovozu obilí z Ukrajiny, který byl stanoven do poloviny září, nejméně do konce roku. Polský premiér Mateusz Morawiecki 19. července prohlásil, že jeho země 15. září neotevře své hranice pro ukrajinské obilí a umožní pouze jeho tranzit přes své území.
(jb, TASS)