Nezávadnost plodů moře patří mezi hlavní obavy po japonském vypouštění radioaktivní vody

Navzdory soustavnému odporu doma i v zahraničí uvedla japonská vláda svůj plán na vypouštění jaderně kontaminované vody do praxe. Ve čtvrtek začalo Japonsko vypouštět radioaktivní odpadní vodu do moře, přičemž první část o celkovém objemu 7800 metrů krychlových má být vypuštěna během přibližně 17 dnů. Jeho cílem je do konce března 2024 vypustit 31200 tun odpadních vod a celé vypouštění má trvat nejméně 30 let.

Po tomto kontroverzním kroku vyvrcholily obavy o bezpečnost potravin, zejména mořských plodů, a země po celém světě rychle zareagovaly.

Thajský Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v sobotu jednal o inspekcích mořských plodů dovážených z Japonska s ministerstvem rybolovu, Úřadem pro atomy pro mír a Thajským institutem jaderné technologie a uvedl, že »zdvojnásobí množství vzorků plodů moře odebraných za účelem hledání radioaktivního materiálu, aby se zvýšila důvěra spotřebitelů v jejich bezpečnost,« uvedl v neděli Bangkok Post.

»První várka japonských plodů moře po vypuštění odpadních vod dorazí na letiště Suvarnabhumi v polovině září a bude zkontrolována jak úřadem FDA, tak úředníky z oblasti rybolovu,« dodal Bangkok Post.

Jihokorejský premiér Han Duk-soo ve čtvrtek prohlásil, že jeho země bude přísně dodržovat omezení dovozu rybích produktů z Japonska. Tato omezení byla zavedena na ochranu obyvatelstva před radioaktivními materiály po havárii jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011.

Generální ředitel malajsijského ministerstva zdravotnictví Muhammad Radzi Bin Abu Hassan ve středu ve svém prohlášení uvedl, že ministerstvo zavede na vstupních místech do země »kontrolu čtvrtého stupně (dozoru) u vysoce rizikových potravinářských výrobků dovážených z Japonska za účelem analýzy obsahu radioaktivních látek«.

Čína od čtvrtka oznámila plošný zákaz prodeje vodních produktů pocházejících z Japonska, aby zabránila rizikům, která souvisí s kontaminací vody.

Spojené státy sice podpořily krok Japonska a uvedly, že jsou »spokojeny« s procesem vypouštění odpadních vod v zemi, ale podle zpráv médií založených na údajích japonského ministerstva pro zemědělství, lesnictví a rybolov »učinily největší kroky ke snížení dovozu zemědělských a vodních produktů z Japonska v první polovině roku 2023«.

»Údaje ukázaly, že USA jsou zemí, která v první polovině roku nejvíce snížila dovoz zemědělských, lesnických a rybářských produktů z Japonska, přičemž hlavní výrobní oblasti těchto tří druhů potravin se všechny nacházejí v oblastech zasažených vypouštěním jaderně kontaminované vody,« uvedl Global Times.

Nikdo nezůstane mimo

Podle výzkumu německé instituce pro výzkum mořského prostředí se radioaktivní materiály rozšíří do větší části Tichého oceánu do 57 dnů od vypuštění, do USA a Kanady za tři roky a do vod po celém světě za deset let.

Tým z čínské univerzity Tsinghua rovněž nasimuloval dlouhodobé následky vypouštění odpadních vod tím, že vytvořil model šíření radioaktivních materiálů v oceánském měřítku.

Zjistili, že jaderné škodliviny se dostanou do pobřežních vod Číny za 240 dní po vypuštění; za 1200 dní dosáhnou pobřeží Severní Ameriky a ovlivní oblast téměř celého severního Tichého oceánu, jak uvádí studie.

»Následně se znečišťující látky působením rovníkových oceánských proudů rychle rozšíří podél amerického pobřeží do jižního Tichého oceánu a do Indického oceánu přes vody severní Austrálie,« dodala tato studie.

Rybář udržuje rybářské vybavení v přístavu ve městě Soma v japonské prefektuře Fukušima, 24. srpna 2023. FOTO – CFP

Uvolnění bude představovat hrozbu pro bezpečnost potravin, lidské zdraví a způsobí ekologickou katastrofu, uvedl v rozhovoru pro Čínskou mediální skupinu China Media Group (CMG) Lin Jung-sin, ředitel Výzkumného centra pro námořní hedvábnou stezku při Národním institutu pro studium Jihočínského moře.

Mořské organismy absorbují a hromadí radioaktivní látky z životního prostředí prostřednictvím metabolismu a stávají se nositely a šiřitely radioaktivních látek. Kontaminované látky mohou být zaneseny do nezamořených oblastí prostřednictvím migrace při rozmnožování nebo unášením; prostřednictvím potravního řetězce se mohou dostat až do lidské stravy, uvedl Lin Jung-sin a dodal, že nepředvídatelnost a nekontrolovatelnost úniku může způsobit velké škody na lidském zdraví.

Vypouštění by mohlo způsobit ekologickou katastrofu, uvedl Lin Jung-sin. Radioaktivní prvky obsažené v odpadní vodě mají dlouhou dobu poločasu rozpadu, takže jakmile se dostanou do sedimentů nebo mořských živočichů, budou mít mnohem delší a komplikovanější dopad na mořskou ekologii. Pohyb planktonu rozšíří zasaženou oblast, dodal Lin Jung-sin.

Jsou mořské plody stále bezpečné?

Radioaktivní izotopy jsou těkavé látky, které se mohou vyskytovat také v půdě a ovzduší, a mají vliv na mořské plody.

»Jinými slovy, potraviny, produkty péče o pleť, oděvy a další produkty budou v dlouhodobém horizontu také ovlivněny,« uvedl profesor Wu Wej z katedry biochemie a molekulární biologie na Fakultě základních lékařských věd Kapitálové lékařské univerzity v Pekingu.

»Ale s účinnou regulací mohou lidé stále kupovat bezpečné produkty,« řekl Wu Wej v pátek webu Chinanews.com.

Wej Fang-sin, výzkumník z Centra pro jadernou a radiační bezpečnost čínského Ministerstva ekologie a životního prostředí, doporučil, aby lidé zůstali ostražití, ale nedělali si přehnané starosti.

»Mořské plody zakoupené prostřednictvím formálních prostředků jsou v zásadě v souladu s národními testovacími standardy a lze je bezpečně konzumovat,« citovala v pátek slova Wej Fang-singa mnohá média.

Odborníci doporučují lidem, aby kupovali mořské plody od obchodníků s vysokou tržní důvěryhodností, ve stabilním obchodním stavu a doklad o nákupu by měl být řádně uschován, uvedla CMG.

Příslušné čínské úřady, včetně Ministerstva zemědělství a venkova, Ministerstva ekologie a životního prostředí a Generální správy cel, oznámily plány na posílení monitorování a dohledu, aby bylo chráněno zdraví lidí.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy