Japonské ozbrojené síly kryly sexuální a jiné obtěžování, ukázala zpráva

Podle zprávy, která vrhá světlo na rozšířené zneužívání v ozbrojených silách, japonská armáda kryla případy sexuálního a jiného obtěžování příslušníků sil sebeobrany (SDF) a odmítala brát obvinění vážně.

Podle deníku The Guardian skupina odborníků vytvořená v reakci na vysoce medializovaný případ z roku 2022 uvedla, že jí je známo 1325 případů obtěžování zaměřeného na ženy a muže, a dodala, že více než 60 % obětí je nenahlásilo.

V její zprávě se uvádí, že většina obětí nedůvěřuje způsobu, jakým SDF a ministerstvo obrany řeší stížnosti, nebo se obává odplaty, pokud o tom promluví.

Přibližně 80 % nahlášených případů se týkalo zneužití moci, přičemž sexuální obtěžování představovalo asi 12 %. Podle japonských médií komise zjistila také případy obtěžování na mateřské dovolené, které se zaměřovalo na ženy, jež si vzaly volno před porodem a po něm. V závěrech, které podle očekávání posílí kritiku způsobu, jakým SDF a ministerstvo vyřizují stížnosti na obtěžování, komise uvedla, že většina ze 400 osob, které vyhledaly radu, uvedla, že se jim nedostalo náležité pomoci, a někteří tvrdili, že na ně byl vyvíjen nátlak, aby své stížnosti stáhli.

Někteří z těch, kteří se rozhodli nestěžovat si, uvedli, že si nebyli jisti, že by se obrácením na poradce jejich problém vyřešil. Jiní uvedli, že nevěděli, na koho se obrátit, zatímco někteří se odvolávali na atmosféru, která »nebyla příznivá« pro konzultace, nebo se obávali, že se stanou terčem »lovců whistleblowerů«, uvedl list Mainichi Shimbun.

Vyšetřování bylo vyvoláno obviněním bývalé příslušnice SDF, že byla opakovaně napadena několika vojáky, což ji donutilo opustit kariéru.

Rina Gonoiová, bývalá příslušnice pozemních SDF, poprvé podala stížnost v roce 2021, ale ministerstvo obrany její případ odložilo s tím, že nemá dostatek důkazů.

Poté, co Gonoiová veřejně požadovala, aby byly její stížnosti znovu prošetřeny, představitelé SDF v září 2022 uznali její špatné zacházení a omluvili se. Čtyři z pěti pachatelů se Gonoiové o měsíc později osobně omluvili. Koncem roku 2022 ministerstvo propustilo pět vojáků a čtyři další potrestalo.

Gonoiová, která mezitím podala žalobu na náhradu škody proti svým pěti údajným útočníkům a vládě, uvedla, že po nástupu do SDF v roce 2020 byla denně obtěžována. Uvedla, že ji při chůzi po chodbě plácali po zádech nebo ji drželi zezadu, a dodala, že jiní vojáci ji líbali na tvář nebo ji chytali za prsa.

Zpráva komise vyzvala ministerstvo a SDF, které mají asi 230 000 příslušníků, aby zvýšily povědomí o obtěžování a zhodnotily, jak úředníci na vedoucích pozicích řeší stížnosti.

»K obtěžování by nemělo nikdy docházet, protože způsobuje ztrátu vzájemné důvěry mezi příslušníky ministerstva obrany a SDF, kde je soudržnost jednotek základem všech operací,« uvádí se ve zprávě. »Je nepřípustné, aby nepřijali příslušná opatření.«

Satoši Mikai, vedoucí personálního a vzdělávacího úřadu ministerstva obrany, uvedl, že ministerstvo na základě doporučení zprávy podnikne kroky k »vytvoření organizace, která nebude tolerovat obtěžování«.

Gonoiové rozhodnutí zveřejnit tuto skutečnost přimělo další vojáky SDF, aby nahlásili sexuální a jiné formy obtěžování. Někteří bývalí a sloužící příslušníci podali na vládu žaloby o náhradu škody s tím, že jejich případy byly ututlány nebo špatně vyřešeny.

»Kdyby šlo jen o mě, možná bych toho nechala, ale nesu na svých bedrech naděje tolika dalších, takže cítím, že se musím udělat to nejlepší,« řekla Gonoiová v rozhovoru pro Agence France-Presse na začátku tohoto roku.

(jb)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy