Srpnová intervence do ČSSR a USA

S půlkulatým výročím intervence vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 se začínají vytvářet různé spekulace, neřku-li přímo fake news. Jaká ale byla pravda a proč k nám v té době vojska skutečně přišla?

Do tohoto článku vnesu trochu kritických pohledů, které se nebudou některým líbit. Předně si musíme říci, že v té době byl svět rozdělen do dvou mocenských bloků. Více jak polovinu světa oné doby ovládá myšlenka socialismu nebo komunismu. Kapitalismus je v defenzívě. Na našem území probíhá liberalizace poměrů a ta samozřejmě vybočuje ze zaběhnutých kolejí tehdejšího modelu sovětského socialismu. Vše eskaluje v průběhu léta roku 1968, kdy se odehrávají jednání mezi představiteli ČSSR, SSSR, potažmo dalších zemí tehdejšího vojenského paktu Varšavské smlouvy. Přes všechna horečná jednání a snahu ke kompromisu ale nakonec dojde k intervenci 21. 8. 1968. Dle mého názoru se jednalo o »bratrskou agresi«. Tehdejšímu Sovětskému svazu ve své podstatě nic jiného nezbývalo, protože si bránil svoji sféru vlivu, kterou určili zástupci tehdy ještě bojujících spojenců proti nacistickému Německu a fašistické Itálii ještě v dobách druhé světové války. Na to nesmíme zapomínat. Vojska Varšavské smlouvy by stejně dříve nebo později přišla a to i bez zvacího dopisu, který se v dnešní době skloňuje, že měl posloužit jako alibi pro intervenci.

Opravdu šlo ale o to, že Sovětský svaz bránil svoji sféru vlivu? Ano, skutečně šlo. Stačí si vzpomenout, že den před intervencí, přesněji večer 20. srpna 1968 navštívil sovětský velvyslanec v USA Anatolij Dobrynin tehdejšího prezidenta Spojených státu Lyndona Johnsona. Ten je informován o vojenské intervenci vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR. Z toho plyne, že Sovětský svaz bránil svoji sféru vlivu podobně, jako to dělaly v té době USA ve Vietnamu v rámci politiky »zadržování komunismu«. Když se na to celé podíváme, tak zjistíme, že byť je intervence vojsk armád Varšavské smlouvy smutnou událostí pro naše dějiny, tak by k ní stejně došlo. Alespoň dle mého názoru. Co mě k tomuto tvrzení vede? Do onoho osudného roku totiž na našem území nebyla žádná cizí vojska. Všude kolem nás byla. Sovětská v NDR, Polsku, Maďarsku a vojska USA v tehdejším Západním Německu. Výjimkou bylo pouze přísně neutrální Rakousko. Takže zde jistou roli hrál i faktor, že jsme měli nejdelší hranici s tehdejším »západním blokem«. Tedy úhlavním nepřítelem.

Když si osudný 21. 8. 1968 shrneme, tak při intervenci zemřelo 137 občanů tehdejšího Československa a jedná se o smutné číslo. Nicméně tyto oběti byly způsobeny zejména chaosem. Pokud se podíváme, co prováděly USA ve Vietnamu, kde umírali tisíce lidí, nebo později v Grenadě, tak jsme úplně jinde, a to se rovněž jednalo o intervence. Lidské oběti byly na obou stranách tehdejších mocenských bloků. To je nutné si uvědomit, než začneme dějiny paušalizovat. V dnešní době se tolik nemluví o protestech a mrtvých na západě při odporu proti válce ve Vietnamu.

Vlna odporu americké veřejnosti začíná nabývat na síle po masakru vesnice My-lai, kde američtí vojáci brutálně znásilnili, povraždili a umučili až 500 lidí. Poté v roce 1969 došlo k rozsáhlým protestům v samotných Spojených státech, kdy branci odmítali nastoupit do vojenské služby a pálili povolávací rozkazy. Protesty se přesouvají až do roku 1970, kdy dojde k masakru studentů na Kentské státní univerzitě v Ohiu. V té době národní garda zastřelí čtyři studenty, když protestují proti válce ve Vietnamu. Jsem nesmírně zvědavý, zda se i tyto události budou objektivně připomínat. Asi podobně objektivně jako ty z osudného 21. 8. 1968.

Jan Klán

Související články

9 KOMENTÁŘŮ

  1. Mimochodem, když v „demokratické“ Itálii někdy v polovině 70. let křesťanští demokraté chtěli vytvořit vládu s podporou místní eurokomunistů, americký režim vzkázal, že to „nedovolí“.

    Když byl Humanitární Bombarďák ještě prezidentem, tak nějak preventivně požádal Severoatlantický pakt o vojenský zásah, pokud by tady byl někdy ohrožen buržoazní režim.

    Snaha Washingtonu o rozšiřování sféry vlivu vedla nejen k likvidaci svobody a demokracie na Ukrajině, ale především k současné válce.

  2. Brázda, Česká televize ti dnes uspořádá antikomunistický sabat u příležitosti 21. srpna. Můžeš tam při sledování těch blbostí z ČT zažívat antikomunistické orgasmy. Tady na iPortal24 se ti všichni jen vysmějí s tvými vyčpělými a dávno vyvrácenými antikomunistickými bláboly.

  3. Král erotických seznamek, majitel největšího mužství ve střední Evropě, neúspěšný poslanec KSČM a samozvaný sociolog se pustil do obhajoby okupace naší republiky vojsky Varšavské smlouvy. To nemohlo dopadnout dobře. Možná bych soudruhu Klánovi doporučil, aby si o sférách vlivu s účastí Sovětského svazu šel pohovořit s občany Polska a pobaltských republik. Se zdravou kůží by se nevrátil. Klánovo relativizování obětí rusácké agrese je na přes držku i od českých občanů.

    • Karle, opět jste předvedl, že Vaší zásadou je pouze kritika – jakákoli, urážející, používající argumenty z „pravěku“…
      Věcné argumenty by od Vás mohl čekat jen blázen, umíte jen druhé obviňovat ze lží, ale pak někoho, kdo vystudoval sociologii na UK, nazvete „samozvaným“.
      Zásadní rozdíl je, že ti, které Vy urážíte, mají nějakou dohledatelnou skutečnou historii, ale Vy jste jen pouhopouhý prudič pod vymyšleným „jménem“ – takže trotl, pardon troll 🙂
      Z

      • Pokud někdo souhlasí s okupací vlastní země, ať už okupant pochází odkudkoliv, ztrácí pro mě jakýkoliv respekt, ať už vystudoval třeba Oxford.
        Rok 1968 jsem na rozdíl od Klána zažil. Vzedmutí celonárodního odporu proti ruským okupantům a odpor proti zrádcům typu Indry, Bilaka atd byly nezapomenutelné a ovlivnilo mou politickou orientaci na celý život. Kdyby Klán tehdy s podobnými kecy vstoupil mezi lidi, byl by nejspíš lynčován. Střílení do bezbranného davu lidí může relativizovat slovem chaos pouze obyčejná ruská rohožka.
        PS: S tou dohledatelnou historií Klána jste zabodoval.

        • ano, sám jste tu dohledatelnou historii použil 🙂 Ale kde najdu něco o jakémsi Karlu Brázdovi – nebo mám spíš hledat pod jménem Milan Antal?

        • Brázda, na tato tvá vlastní slova si vzpomeň, až tady budou americké zbraně a američtí okupanti, které sem pozval Fiala a Rychetského Pětikoalice s ANO a Pavlem schválením a podpisem okupační smlouvy mezi Černochovou a USA:
          Pokud někdo souhlasí s okupací vlastní země, ať už okupant pochází odkudkoliv, ztrácí pro mě jakýkoliv respekt, ať už vystudoval třeba Oxford.

        • Je to tak, normalizace byla pro slušné pracovité lidi zlatou dobou, zatímco pro zloděje a podvodníky byla dobou temna. Museli o 21 let odložit své plány na rozkradení republiky, museli pracovat, hrozil jim postih za příživnictví…

    • Režimy v Polsku i v Pobaltí jsou nedemokratické, pronásledují své odpůrce a nepřipouštějí jiný názor.
      Mimochodem, internacionální pomoci se účastnily samozřejmě i pobaltské republiky Sovětského svazu i Polsko. Zásah prosazoval hlavně Gomulka.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy