Objem poskytnutých hypoték se v červenci jako obvykle v tomto měsíci snížil, úroková sazba přitom klesla a dostala se na 5,8 procenta, tedy zatím nejnižší úroveň za poslední rok, uvádí dnes na svých webových stránkách Česká bankovní asociace (ČBA) v komentáři k aktuálním údajům svého Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Banky a stavební spořitelny podle něj poskytly v červenci hypoteční úvěry za 11,4 miliardy korun. Meziměsíčně tak objem poskytnutých hypoték klesl o 18 %. Červenec totiž obvykle bývá z pohledu aktivity na hypotečním trhu vzhledem k prázdninovým měsícům slabší. »Letošní červnový pokles byl oproti běžné sezónnosti mírnější a po zohlednění tohoto efektu by objem poskytnutých hypoték meziměsíčně dokonce mírně vzrostl, a to obdobným tempem jako v červnu. Hodnoty posledních měsíců tak naznačují, že hypoteční trh mírně ožívá, ačkoli oproti minulosti zůstává nadále utlumený,« uvádí ČBA. Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v červenci nižší o čtyři procenta, i proto, že se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční propad tak citelně zvolnil, přesto však objem poskytnutých hypoték zůstává zhruba poloviční oproti situaci v pololetí roku 2020.
»Meziročně pak dochází k poklesu pouze u zajištěných úvěrů. U nezajištěných úvěrů, které lidé využívají převážně na rekonstrukce, sledujeme stabilní zájem. V druhé polovině roku s ohledem na znovu spuštění a rozšíření dotačního programu Nová zelená úsporám očekáváme nárůst zájmu o úvěry na energeticky udržitelné rekonstrukce,« uvedl Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny a předseda Asociace českých stavebních spořitelen.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červenci dosáhl 9,5 mld. Kč po červnových 11,6 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,9 mld. Kč oproti červnovým 2,3 mld. Kč. Počet nově poskytnutých hypoték se v červenci snížil z 3,8 tisíce na bezmála 3,1 tis., což je však stále nad průměrnou hodnotou celého letošního roku. Nadále se ale jedná o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték v roce 2020 se pohyboval kolem 6,7 tis. a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tis.
Výraznější pokles úročení se letos nečeká
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v červenci klesla a dostala se na nejnižší úroveň od srpna minulého roku. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr v posledním měsíci mírně poklesl, stále se však drží nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují již zhruba rok. Stále častěji se však nabídkové sazby pohybují i pod šestiprocentní úrovní, uvádí ČBA..
»Velmi pozvolný pokles sazeb, který sledujeme poslední dobou, lze očekávat i v dalších měsících. Stojí za ním spíše konkurenční boj bank o klienty a individuální slevy. Všemi vyhlížený výraznější pokles sazeb se však zatím nekoná a nastane patrně až v příštím roce,« říká Michaela Bubeníková, ředitelka odboru hypotečního financování Banky Creditas.
Měsíční splátka průměrné hypotéky stoupla o šest tisíc
Průměrná výše hypotéky v červenci nepatrně vzrostla, nacházela se však vesměs na podobné úrovni jako předchozí měsíc, mírně nad hranici tří milionů korun. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč, od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku ve výši 2,83 mil. Kč, připomíná ČBA.
Dodává, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak šestiprocentní hypoteční sazba znamená nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
(ici)