Hlavy členských států Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS) se dohodly na zahájení vojenské operace v Nigeru »co nejdříve«. Oznámil to prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara po návratu z Abuje, kde se konal summit ECOWAS.
»Náčelníci štábů uspořádají několik dalších schůzek, aby doladili podrobnosti, ale máme souhlas hlav států (ECOWAS), abychom operaci zahájili co nejdříve,« citovala ho tisková agentura AFP.
Ouattara rovněž uvedl, že jeho země přispěje do operace praporem o síle 850 až 1100 vojáků a že se jí zúčastní Nigérie, Benin a další země, uvedla agentura. »Pučisté se mohou rozhodnout, že zítra ráno odejdou a nebude žádný vojenský zásah, je to na nich,« citovala AFP prezidenta Pobřeží slonoviny. »Jsme odhodláni vrátit prezidentu Bazoumovi jeho pravomoci,« dodal Ouattara.
Koncem července se vzbouřila skupina vojenských důstojníků z nigerské prezidentské gardy a oznámila svržení prezidenta Mohameda Bazouma. Byla vytvořena Národní rada pro záchranu vlasti vedená velitelem gardy Abdurahmanem Tchianim, která se ujala vlády v zemi. Bazoum zůstává ve vazbě ve svém sídle, ale telefonicky komunikuje s vedoucími představiteli a zástupci jiných zemí.
Vedoucí představitelé ECOWAS, jehož součástí je i Niger, požadovali, aby povstalci propustili Bazouma do 7. srpna, a mimo jiné pohrozili použitím síly. Sousední Burkina Faso a Mali však uvedly, že by takový krok považovaly za útok na sebe. Protože ultimátum ECOWAS nebylo splněno, sešli se představitelé společenství znovu 10. srpna v Niamey.
Společenství prohlásilo, že je »neochvějně odhodláno« obnovit v Nigeru ústavní pořádek. Současný nigerijský prezident Bola Tinubu zároveň uznal, že ultimátum nigerským povstalcům požadující obnovení demokratického režimu, stejně jako uvalené sankce, selhaly. Vyzval k dialogu, a to i s povstalci, kteří se chopili moci.
(jb, TASS)