Dva týdny poté, co byla Fiona Scott Mortonová vyřazena z nominace na hlavní ekonomku EU pro hospodářskou soutěž kvůli tomu, že je Američanka, se objevil pouze jeden nový kandidát – a je to opět občan USA, napsal server POLITICO.
Florian Ederer je rodilý Rakušan. Američanem se stal teprve v květnu poté, co loni nesplnil požadavky na státní příslušnost pro funkci hlavního ekonoma ve Federální obchodní komisi USA. Emmanuel Macron měl pravdu: nejen EU má obavy z občanství.
Ederer byl ochotný zajít tak daleko, aby měl stále otevřenou cestu. »Rakousko je velmi, velmi velmi restriktivní v úpravě dvojího občanství,« řekl pro POLITICO. Aby si zachoval rakouské občanství, musel podstoupit »poměrně náročnou proceduru, včetně 70stránkového spisu, který popisuje můj přínos v oblasti ekonomiky a politiky hospodářské soutěže a důvody, proč je v zájmu Rakouské republiky, abych se stal občanem USA«.
Jeho píle se mu vyplatila, protože se nyní nachází v dobrém postavení a může se stát hlavním ekonomem odboru EU pro hospodářskou soutěž (GŘ COMP). Kromě otázky státní příslušnosti sklízela Scott Mortononová kritiku také za to, že poskytovala konzultace velkým technologickým firmám. Ederer se naproti tomu většinou držel v akademické sféře a na střet zájmů si dával pozor.
»Pro žádnou z velkých technologických firem jsem neprováděl žádné poradenství,« tvrdí a zároveň dodává, že obavy ohledně Mortonové byly možná přehnané a že pozornost by se měla zaměřit spíše na »obrovské odborné znalosti, které do této práce přináší«.
Edererova pozice by měla být jasná, pokud se šéfka Evropské komise Margrethe Vestagerová a její tým rozhodnou, že je nejlepším kandidátem na tuto pozici. V době nástupu Scott Mortonové nebyli žádní další silní kandidáti, uvedli tehdy představitelé EU, takže oblast je pravděpodobně poměrně pustá. Nicméně někteří kandidáti se možná drželi zpátky, protože věděli, že Vestagerová upřednostňuje Scotta Mortonové; ti mohou podat přihlášky v příštích týdnech, když je nyní výběrové řízení řádně zahájeno.
Prozatím je však jediným známým kandidátem Ederer. Říká, že ho oslovili úředníci, aby se o tuto funkci zajímal, a že by ji rád přijal. »EU je světovým lídrem v oblasti prosazování hospodářské soutěže,« říká.
Edererova kandidatura byla v antimonopolní komunitě EU přijata kladně. »Je to velmi dobrá zpráva a doufám, že není jediným velmi dobrým kandidátem,« řekl Massimo Motta, který funkci hlavního ekonoma zastával před deseti lety. Martin Peitz, ekonom, který podporoval kandidaturu Scott Mortonové, uvedl, že Ederer »by byl velmi významným jmenováním«. Několik dalších významných osobností, které hovořily s POLITICO v kuloárech, ho podpořilo stejným způsobem.
Ederer se letos stal profesorem na Bostonské univerzitě poté, co deset let působil jako odborný asistent na Yaleově univerzitě. Provedl rozsáhlý výzkum v oblasti »killer acquisitions«, kdy zavedené společnosti platí nejvyšší ceny za inovativní začínající podniky a eliminují je dříve, než se mohou stát vážnými konkurenty.
Ederer má pochopení pro argumenty, zda by politika hospodářské soutěže měla chránit pracovní trhy i spotřebitele. »Ve Spojených státech jsme vedli velkou debatu o tom, zda důraz na standard blahobytu spotřebitelů není zavádějící,« říká. »Problém tržní síly na trzích práce nebo na trzích vstupů je stejně důležitý jako tržní síla na trzích výrobků.«
Rovněž se vyjádřil skepticky k uvolnění pravidel hospodářské soutěže za účelem podpory průmyslové politiky. »Největší důraz bych skutečně kladl na podporu hospodářské soutěže, ale ne nutně na ochranu soutěžitelů,« říká. »Proto, i když to znamená, že evropské společnosti mohou být v mírné nevýhodě oproti čínským společnostem, stále si myslím, že hlavní zásadou by měla být ochrana hospodářské soutěže, a ne ochrana konkurentů.«
A zdá se, že si vychutnává záři reflektorů – což není samozřejmost, protože ekonomové zabývající se hospodářskou soutěží byli ještě relativně nedávno zvyklí pracovat v utajení, uzavírá POLITICO.
(cik)