Hádejte, kde můžete vidět najednou Obří oliheň před Létajícím netopýrem

David Zimák autor vítězné astrofotografie namířil svůj dalekohled do souhvězdí Cefea na mlhovinu Ou4. Najít místo na obloze, kde se mlhovina nachází, bylo ale to nejjednodušší. Snímek poskládaný z celkem 17 hodin exponování v pokud možno tmavém prostředí nezasaženém příliš světelným znečištěním pak zobrazil nádhernou namodralou mlhovinu na pozadí ještě rozsáhlejší červené mlhoviny na okraji Mléčné dráhy.

Červenec je typické období pro dovolené a mnozí se vydávají do jižních zemí nabažit se slunečních paprsků při odpočívání na pláži, ale také například objevovat úžasně barevný podmořský svět ryb, korálů, ale i vzácnějších olihní a krakatic.

Některé z nich dosahují mnoha metrů a mýtické příběhy, spojující jejich svět s tím nad hlavou na obloze, možná i znáte. S obrovským hlavonožcem zvaným Kraken měl problém i bájný etiopský král Cefeus, který ve snaze zachránit před ním svou zemi, byl ochoten obětovat i svou dceru Andromedu. Jak to však už v bájích bývá, všechno dobře dopadlo, jelikož udatný Perseus Krakena zabil a princeznu zachránil.

Pokud si tedy lehnete po slunečném dni na pláž a zadíváte se na hvězdnou oblohu, najdete tam i další souhvězdí, která s tímto příběhem souvisejí. Okřídleného Pegase, královnu Kasiopeu a také nestvůru Krakena v podobě souhvězdí Velryby.

Do souhvězdí Cefea, kde je i mlhovina s označením Ou4, namířil svůj dalekohled David Zimák a musel svést trošku jiný boj. Boj se světelným znečištěním, ale i boj s nedostatkem fotonů. Nevzdal se, a během téměř 17 hodin expozic získal obrázek úžasné namodralé mlhoviny na pozadí ještě rozsáhlejší červené emisní mlhoviny Sh 2-129. Výsledkem je barevně velmi zajímavý pohled do vzdálených oblastí oblohy na okraji Mléčné dráhy, kde se na první pohled zdá, že tam nic zajímavého není, ale ta barevná krása, právě v těchto místech, by možná mohla soupeřit i s tou pod mořskou hladinou.

Velkou mlhovinu Sh 2-129 objevil Stewart Sharpless koncem 50. let na deskách ze 122 centimetrové Schmidtovy komory na Mt. Palomare (Palomar Observatory Sky Survey) a zařadil ji do svého katalogu oblastí HII (emisních mlhovin), která později dostala i přiléhavé jméno »Létající netopýr«.

Mlhovinu fotografoval v roce 2011 i amatérský astrofotograf Nicolas Outters, a ke svému překvapení našel v »Létajícím netopýrovi« i další namodralou mlhovinu, kterou pro její charakteristický tvar nazval »Le Calamar« a jelikož to byla jím objevena již čtvrtá mlhovina, je označována právě jako »Ou4«.

Charakteristická modrozelená barva je důsledkem emise dvakrát ionizovaného kyslíku (OIII) a její tvar souvisí s aktivitou velmi horké trojhvězdy HR8119 (5,6 magnetudy, uprostřed obrázku). Ionizaci způsobuje intenzivní ultrafialové záření centrální hvězdy, jejíž povrchová teplota přesahuje 25 000 K (24 726,85 Celsia). Jako oranžový klenot je nad centrální hvězdou i červený veleobr, proměnná hvězda V419 Cephei, spektrálního typu M2 s povrchovou teplotou kolem 3 200 K (2926,85 Celsia). Zvláštní bipol ale souvisí s vícenásobností centrální hvězdy.

Určení vzdálenosti mlhoviny bylo velmi náročné, ale dnes je téměř soulad na vzdálenosti kolem 2 300 světlených let a tak je »Le Calamar v Létajícím netopýrovi«. Skutečný rozměr Ou4 je tedy více než impozantních 50 světelných let a na obloze zabírá plochu téměř tří měsíčních úplňků, zorné pole na obrázku má asi 1,5×2,2°.

Titul Česká astrofotografie měsíce července 2023 tedy získal snímek s názvem Ou4 – Obří oliheň, jehož autorem je David Zimák. Soutěž Česká astrofotografie měsíce je pod patronátem České astronomické společnosti.

(mac)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy