Přemýšlíte, do jaké zoologické zahrady vzít své ratolesti a zároveň nechat své oči pokochat právě zrozeným životem? Ideální je například Zoo Jihlava, kde letos o mláďata není nouze. Jen namátkou můžete vidět třeba malá trojčata štěňat hyen čabrakových, dvě hříbata zeber Burchellových, dvě mláďata lemurů kata, nezbedná dvojčata surikat, mimčo pandy červené a mnoho dalších. Pokud necílíte jen na mláďata, Zoo Jihlava nabízí i pestrý a zajímavý program komentovaných krmení a letových ukázek dravců. A od jihlavské zoo je to také necelých 30 kilometrů do Pelhřimova, kde lze navštívit třeba Muzeum kuriozit.
Surikatí dvojčata se v Zoo Jihlava narodila v červnu a nyní jsou již větší a tedy schopná prozkoumávat všechna zákoutí svého výběhu. Chovají se k sobě jako opravdoví sourozenci. Hrají si spolu, navzájem se zlobí a pak společně usínají stočená do klubíčka.
První letošní mládě u zeber Burchellových se narodilo před dvanácti dny a nemuselo dlouho čekat na kamaráda, který přišel na svět během pozdního odpoledne 20. července. Během několika minut se již pokoušelo postavit na vratké nohy a po několika neúspěšných pokusech zvládlo udělat své první kroky. Nyní již doprovází svoji matku, která ho pečlivě očistila.
Trojice mláďat hyen žíhaných se narodila na začátku června, ale první dny svého života trávila schovaná v noře a to nejen proto, že na rozdíl od hyen skvrnitých se mláďata rodí slepá. »Zpočátku jsme nevěděli, kolik mláďat samice porodila. Bylo je pouze slyšet a zahlédli jsme ji, jak nese jedno mládě,« zavzpomínal ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. Avšak již začátkem července začala objevovat svůj venkovní výběh, pod pečlivým dohledem své matky. Největší příležitost vidět mláďata máte spíše ráno, nebo pak pozdě odpoledne, tehdy totiž vylézají z nory. Hyeny chová Zoo Jihlava již od roku 2013, kdy zoo získalo samice Lexi z anglické Zoo Twycros a samce Hutche ze Spojených arabských emirátů. V loňskem roce po dlouhotrvajících zdravotních problémechLexi ve 13 letech zemřela. Nová samice Beca dorazila v srpnu 2022 ze Parc de la Haute Touche ve Francii. Že si nový pár rozumí, dokazuje i narození letošních mláďat, a tak by se dalo říci, že k letošnímu kulatému výročí nadělila Beca zoo dáreček.
Hyena žíhaná je jediný druh hyen, který kromě Afriky obývá i velkou část Asie. Je monogamní a žije v párech, nebo smečkách tvořených párem s mláďaty. Je aktivní převážně v noci. Ve dne se ukrývá v hlubokých norách, které si sama vyhrabává, nebo osídluje nory po jiných zvířatech, jeskyně a skalní pukliny. Dorůstá do délky 80 až 120 cm a dosahuje hmotnosti 25 až 50 kg. Dožívá se 8 až 15 let. Samice je březí zhruba 90 dní, poté rodí 1 až 5 mláďat. Ve volné přírodě loví hmyz a menší obratlovce, včetně suchozemských želv a dikobrazů, ale pozor je všežravcem, a proto žere i rostlinnou potravu, především plody, hlízy a oddenky.
Lemuří ostrov také dostal svůj příděl nového života. Tlupa lemurů kata se rozrostla hned od dvě mláďata.
Zhruba od poloviny července se samice pandy červené stará o své mládě a pečlivě ho ukrývá před zvědavými zraky ostatních. Samice pand červených rodí své potomky v dutinách stromů a poté se o ně starají po dobu jednoho roku, jelikož rostou velmi dlouho. Pro návštěvníky zoo tak nebude možné mládě nyní zahlédnout. Zoo Jihlava však předpokládá, že mládě začne objevovat svůj venkovní výběh ve věku 2-3 měsíců. Do té doby se můžete pokochat spícím huňatým »mimčem« pandy červené alespoň na dvou fotografiích. Ty se podařilo vyfotit chovateli, který se o pandy stará a které ho dobře znají a nebojí se ho. Díky tomu se pandí matka v jeho přítomnosti nebála od mláděte na chvíli vzdálit.
Ve volné přírodě se panda červená průměrně dožívá 8–10 let někdy až 14 let. Rekordní věk, zaznamenaný v zajetí, je 23 let a 4 měsíce u samce pojmenovaného Firecracker.
Panda červená je většinou tichá, mezi jedny z mála zvuků patří pískání při vzájemné komunikaci. Zajímavostí je, že samice dokáže odložit porod mláďat do vhodné situace až o týden, možná i více. Zhruba po čtyřech a půl měsících březosti se samici rodí v hnízdní dutině stromu jedno až dvě mláďata, výjimečně až čtyři. Ta váží při narození cca 100 gramu a dva týdny jsou úplně holá, slepá a bezmocná. Oči se jim otevírají až po 18 dnech. Jejich srst je zpočátku šedo-hnědá, později získává barvu dospělých jedinců. Pohlavně dospívají ve věku 18 měsíců.
Zoo Jihlava nabízí denně komentovaná krmení u surikat, řiraf, lam guanako, babirusů, medvědů, lemurů, tapírů. Dále pořádá dvakrát denně mimo středy také letové ukázky dravců. Komentovaná krmení i letové ukázky dravců se konají pouze za příznivého počasí. U jednotlivých výběhů se o výše zmíněných zvířatech dozvíte například jejich jednotlivá jména a charaktery a co rádi jedí a mnoho dalšího. Komentovaná krmení většinou vede zooložka Simona Kubičková.
(mac)
FOTO – zoojihlava.cz, Facebook/Zoologická zahrada Jihlava, zoojihlava.cz/ Daniela Oberreiterová, jihlava.cz/Jakub Koumar