Asi stále častěji a častěji musíme uznávat, že slavný trenér Bohemians Praha měl pravdu, když tvrdil, že fotbal nemá logiku. A bohužel musím dodat, že nejen fotbal…
Světový šampionát u protinožců se posunul do závěrečné fáze bojů ve skupinách. »Spoludomácí« Novozélanďanky se tvrdě přesvědčily, že ve fotbale rozhodují góly. Když jeden daly, slavně porazily Norky. A když jeden dostaly, neslavně prohrály s Filipínami. A protože Norky slavně remizovaly se Švýcarkami bez branek, bylo jasné, že rozhodující budou zbylé zápasy Filipínek. Švýcarky je porazily 2:0 a dnes Norky pak 6:0. Proto oba evropské týmy posunula do dalších zápasů remíza 0:0 mezi Švýcarskem a Novým Zélandem. Takže o všem podstatném vlastně rozhodly Filipínky…
Ve skupině H Maroko v Adelaide nečekaně porazilo 1:0 Jižní Koreu a při premiérové účasti na šampionátu se dočkalo prvního vítězství i vstřeleného gólu. Jedinou branku dala v šesté minutě Ibtísam Džrajdíová. Maroko, za které Núhajla Banzínová (též Nouhaila Benzina) jako první hráčka na mistrovství světa dospělých nastoupila s hidžábem, tak udrželo šanci na postup do vyřazovací části. Jižní Korea má před závěrečným kolem také ještě teoretickou naději.
Francie včera porazila Brazílii 2:1 a hlavní roli hrál Hervé Renard. Trenér francouzských žen dostal v posledních minutách zápasu žlutou kartu po hádce s rozhodčí Kate Jacewiczovou. Museli ho krotit kolegové z francouzského trenérského štábu a čtvrtý rozhodčí. Renard si hlasitě stěžoval na faul odpískaný v poslední minutě zápasu po sedmi minutách prodloužení.
Pro Renarda je to první práce u ženského týmu, ale čtyřiapadesátiletý trenér má bohaté zkušenosti z jiných zaměstnání u mužských týmů. Naposledy Francouz na mistrovství světa 2022 trénoval Saúdskou Arábii v Kataru. Při svém debutu na sebe upozornil poté, co porazili Argentinu. Ve stejném zápase vynadal saúdským hráčům. V poločase zápasu s Argentinou Saúdská Arábie prohrávala 1:0. Renard nešetřil kritikou na adresu hráčů a prohlásil, že byli na hřišti, aby požádali argentinskou hvězdu Messiho o autogram. »Výzva« zabrala: Saúdové ve druhém poločase zápas otočili.
Renardova kariéra ve francouzském fotbale nebyla úspěšná. Prošel si obdobími ve skromných klubech, než se v roce 2008 ujal vedení národního týmu Zambie, kde se dočkal prvního úspěšného angažmá. Vyhrál Africký pohár národů, což byl vůbec první titul země v nejtradičnější soutěži kontinentu. Ve finále se utkal s tradičním rivalem Pobřežím slonoviny, jehož hvězdou byl tehdy útočník Drogba.
Díky titulu v Africe dostal další příležitost ve Francii, tentokrát v Sochaux, kde byl ale nakonec propuštěn. Vrátil se opět do Afriky, do Pobřeží slonoviny, kde v roce 2015 vyhrál Africký pohár národů. Stal se prvním trenérem, který vyhrál Africký pohár národů se dvěma různými mužstvy.
Renard pak dostal šanci opět ve Francii, v Lille, ale během pěti měsíců byl vyhozen – což mu prakticky zavřelo dveře k trenérské práci v zemi. Opět na něj vsadil africký tým a Maroko se s Francouzem v čele vydalo na mistrovství světa 2018, kde vypadlo ve skupinové fázi.
Letos Renard nahradil trenéra Francie Corinna Diacra, který byl po šesti letech ve funkci na začátku března po krizi propuštěn. U Diacra se hromadily neshody s klíčovými hráčkami národního týmu.
Poslední kapkou pro jeho odchod bylo dobrovolné odstoupení tří nejlepších francouzských hráček, které si stěžovaly na pracovní podmínky a atmosféru v týmu: středopolařky Wendy Renardové a útočnice Kadidiatou Dianiové a Marie-Antoinette Katotoové.
Ano, čtete správně – Wendy Renard(ová) – ale jde o shodu příjmení. Právě ona si nebyla jistá nasazením do sestavy proti Brazilkám. Třiatřicetiletá kapitánka se zotavovala ze zranění lýtka, ale v předvečer zápasu už mohla trénovat. Nakonec vstřelila sedm minut před koncem hlavičkou vítězný gól. Evropanky poslala v Brisbane po čtvrt hodině do vedení rovněž hlavou Eugenie Le Sommerová, po změně stran vyrovnala Debinha. Renerd se tak stal prvním trenérem, který vyhrál na fotbalovém mistrovství světa se dvěma různými týmy – hodně různými: mužů i žen.
Francie má po dvou zápasech v tabulce čtyři body stejně jako Jamajka, které proti Panamě zajistila premiérovou výhru na MS trefa kapitánky Allyson Swabyové. Brazilky mají o bod méně a k postupu mezi posledních 16 týmů musejí ve středu Jamajku porazit.
V podstatě nezajímavá situace nastala v Hamburku. Nizozemská tenistka Arantxa Rusová zde porazila ve finále antukového turnaje Němku Nomu Nohaovou Akugueovou 6:0, 7:6 a získala první titul na okruhu WTA ve dvouhře. Dvaatřicetiletá hráčka má na kontě také čtyři deblové primáty, v singlu uspěla hned při premiérové finálové účasti.
Cože je na tom tedy zajímavého? Asi ani nic, pokud se na to nepodíváme z »českého« pohledu. To pak finále hrály Rus a Noha Akugue.
Celé toto povídání je vlastně o tom, zda přechylovat, či nepřechylovat. Někdy se při přechylování trochu ztratíte v textu, třeba sledováním, kdy je Renard trenér a kdy záložnice. Někdy to navíc trochu zamotá i transkripce, tedy přepis textu z jednoho písma do druhého (Benzina x Banzínová). A jindy to zapříčiní pozastavení se nad tím, zda někde Rus (Rusová) může hrát i vyhrát tenisový turnaj a zda je někde ani nepustí z letiště…
Co to znamená mít velké jméno, se osobně přesvědčili čeští fanoušci cyklistiky, když čtyřnásobný vítěz Tour de France pobláznil Moravu. Jedna z cyklistických legend, která závodí v týmu Israel-Premier Tech, bojovala s nástrahami trasy Czech Tour 2023. A fanoušci byli u vytržení. Stejně jako rodák z Keni, jehož nebývalý zájem příznivců zaskočil. Chris Froome. S neuvěřitelnou trpělivostí před startem rozdával podpisy. Pózoval pro společné fotografie. Promlouval do televize. Na start většinou mířil mezi posledními, spíše úplně poslední. Třeba do etapy v Moravské Třebové vyrážel po boku mladíků z týmu Trinity v okamžiku, kdy čelo pelotonu už bylo dávno pryč z náměstí, protože ještě než zaklapnul tretry do pedálů, podepsal se malému klučinovi u bariéry na kšiltovku.
Ano, pořád je to Chris Froome, i když po hrozném pádu před čtyřmi lety už ne ten »starý dobrý« Chris Froome. V první etapě dojel na chvostu pelotonu na 119. místě. Ve druhé dojel na 126. místě ze 131 klasifikovaných závodníků se ztrátou lehce nad 22 minut. Včera 109. se ztrátou téměř 27 minut – větší ztrátu nabrali už jenom tři jezdci. A dnes? Dnes už se nevešel mezi celkově klasifikovaných 97 závodníků. Posledních osm mělo ztrátu 29:28…
Ale vidět takovou legendu na vlastní oči asi pro mnohé nic jiného nepřekoná.
Takže sportu zdar – a úspěšný týden všem sportovcům i nesportovcům.