Americké kazetové bomby již byly použity ukrajinskými silami proti Rusům. Podle ruského ministerstva obrany byl zatím touto zbraní zabit jeden ruský válečný reportér a tři byli zraněni, uvedl ve své reportáži Chuang Ťi-jüan.
Použití kazetových bomb se datuje od druhé světové války. Tehdy je Německo poprvé použilo proti Velké Británii a Sovětskému svazu. A kvůli svému jedinečnému tvaru dostala přezdívku »motýlí bomba«.
Kazetové bomby jsou zbraně, které se otevírají ve vzduchu a uvolňují desítky nebo stovky submunice. Podle organizace Cluster Munition Coalition mohou »nasytit oblast o velikosti až několika fotbalových hřišť«. Lidé v této oblasti jsou »s velkou pravděpodobností zabiti nebo vážně zraněni«.
Když Spojené státy oznámily, že se chystají takovou zbraň na Ukrajinu dodat, vyvolalo to rozruch. Generální tajemník OSN její použití odmítl. Průzkum společnosti Quinnipiac ukázal, že 51 % Američanů s tímto rozhodnutím nesouhlasí. A proti byli i hlavní američtí spojenci a členové NATO jako Kanada, Německo, Španělsko a Velká Británie.
Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničí, prohlásil, že »jsou extrémně nebezpečné a mohou velmi silně ohrozit životy civilistů«. »Takže rozhodnutí Spojených států v tomto ohledu nás absolutně netěší. A vnímáme ho jako rozhodnutí, které může přinést další utrpení a další oběti,« prohlásil.
Ošemetné na kazetových bombách je to, že mohou zabíjet i půl století poté, co byly odpáleny. Někdy submunice z kazetových bomb nevybuchne tak, jak by měla. Zůstávají v zemi, nečinné po celá desetiletí, a explodují, když s nimi někdo přijde do styku. Skutečné příklady najdete v jihovýchodní Asii. V letech 1979-2021 zabily tyto nefunkční bomby v Kambodži téměř 20 000 lidí a více než 45 000 jich zranily. Během vietnamské války shodily Spojené státy v Laosu více než 270 milionů kazetových bomb. Kvůli této nevybuchlé submunici zemřelo přibližně 50 000 lidí.
Podle Saysamone Nuanthasinga, staršího technika pro zneškodňování výbušnin, bylo v Laosu vyčištěno pouze jedno procento kontaminované půdy a není možné vyčistit Laos od všech bomb. S tím se budou lidé v konfliktní zóně potýkat ještě několik desetiletí po vypuštění kazetových bomb.
Když Spojené státy učinily oznámení o zaslání kazetové munice na Ukrajinu, tvrdily, že míra nehodovosti bomb je menší než 2,35 procenta. Zpráva Výzkumné služby Kongresu o kazetové munici z roku 2022 však uvádí, že »někteří výrobci uvádějí míru selhání submunice 2 až 5 procent, zatímco specialisté na odminování často uvádějí míru selhání 10 až 30 procent«. »Submunice postrádající schopnost sebedestrukce – označovaná jako ‚hloupá‘ munice – je obzvláště znepokojivá, protože může zůstat nebezpečná po celá desetiletí, čímž se zvyšuje potenciál civilních obětí,« uvádí se ve zprávě.
Brian Becker, výkonný ředitel koalice ANSWER, v rozhovoru uvedl, že »tyto zbraně jsou válečné zločiny, ve své podstatě válečné zločiny. Protože se jedná o nerozlišující zbraně. Ženevská úmluva, která upravuje pravidla práva, vyžaduje, aby všechny strany ve válce přijaly vážná, trvalá a komplexní opatření na ochranu civilního obyvatelstva.«
Redakce deníku The New York Times napsala: »Vyslání kazetové munice na Ukrajinu se rovná jasné eskalaci konfliktu, který se již stal příliš brutálním a ničivým«, a že tyto zbraně jsou »morálně odporné pro nerozlišující krveprolití, které mohou způsobit ještě dlouho poté, co bojovníci odejdou«.
Morálně odporné; nevybíravé krveprolití. Spojené státy učinily nešťastné a smutné rozhodnutí. Otázka nyní zní: Zůstane světové společenství pasivním pozorovatelem tohoto strašlivého rozhodnutí? Nebo je mezinárodní společenství bude za tyto činy volat k odpovědnosti?
(pr)