Čínský radioteleskop FAST (Five-hundred-metre Aperture Spherical Radio Telescope), největší jednodiskový radioteleskop na světě, identifikoval od svého spuštění v roce 2016 více než 800 nových pulsarů, uvedl v úterý jeho provozovatel.
Počet nových pulsarů objevených dalekohledem FAST je více než trojnásobkem celkového počtu pulsarů objevených zahraničními dalekohledy za stejné období, uvedl hlavní inženýr tohoto teleskopu Ťiang Pcheng.
Pulzary neboli rychle rotující neutronové hvězdy vznikají z implozí jader masivních umírajících hvězd při explozích supernov.
Pozorování pulsarů je pro FAST důležitým úkolem, může to být využito k potvrzení existence gravitačního záření a černých děr a pomoci najít odpovědi na mnoho dalších důležitých otázek v oblasti fyziky.
V posledních letech dosáhl FAST pozoruhodných úspěchů při studiu rychlých rádiových záblesků, neutrálních skupenství vodíku a pulsarů, čímž výrazně rozšířil možnosti lidského zkoumání vesmíru.
V letošním roce teleskop identifikoval binární pulsar s oběžnou dobou 53 minut, což je nejkratší známá perioda pro binární soustavu pulsarů, a mimo jiné nalezl klíčový důkaz existence nanohertzových gravitačních vln.
Teleskop, přezdívaný »Čínské nebeské oko«, je umístěn v přírodní krasové hluboké a okrouhlé prohlubni v jihozápadní provincii Kuej-čou. Jeho příjmová plocha se rovná 30 standardním fotbalovým hřištím.
(Xinhua)