Pět středoevropských zemí požádalo Evropskou komisi, aby do konce roku prodloužila zákaz dovozu obilí z Ukrajiny stanovený do 15. září. Oznámil to v úterý maďarský ministr zemědělství István Nagy, který se v Bruselu zúčastnil jednání se svými protějšky z EU.
»Společně s ministry zemědělství sousedních zemí jsme požádali Brusel o prodloužení zákazu dovozu (obilí z Ukrajiny) do konce roku,« napsal šéf ministerstva zemědělství na Facebooku.
Nagy již dříve informoval, že Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko se dohodly, že budou požadovat, aby Evropská komise prodloužila zákaz dovozu obilí a olejnin z Ukrajiny nejméně do 31. prosince, aby ochránily zájmy svých zemědělců.
Středoevropské země zároveň podpořily tranzit ukrajinských zemědělských produktů přes své území a zachování tzv. koridorů solidarity pro tento účel. Jak poznamenal Nagy, je důležité zlepšit fungování těchto tras a »obnovit jejich původní účel«, aby se ukrajinské obilí dostalo do asijských a afrických zemí a neprodávalo se na evropském trhu za dumpingové ceny.
»Problém je v tom, že náklady na pozemní dopravu jsou velmi vysoké. Účinným řešením tohoto problému by bylo, kdyby EU postupně finančně podpořila náklady na dopravu na vzdálenost. To by umožnilo přepravovat ukrajinské obilí po souši do evropských přístavů a dále tam, kde je skutečně potřeba,« vysvětlil ministr.
V dubnu Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko v rámci ochrany zájmů svých zemědělských podniků zakázaly dovoz obilí a dalších zemědělských produktů z Ukrajiny. Později tato opatření zrušily výměnou za rozhodnutí EK uvalit embargo na dodávky čtyř druhů obilí a olejnin – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen – z Ukrajiny do 5. června a poté do 15. září. Zároveň pět středoevropských zemí povolilo tranzit ukrajinského obilí přes své území na světové trhy.
(jb, TASS)