Čínské dodavatelské řetězce, vyznačující se odolností a integritou, přitahují stále více společností se zaměřením na zahraniční investice, aby navýšily objem svých investic na čínském trhu v souvislosti se zlepšujícím se podnikatelským prostředím.
Oficiální údaje ukázaly, že v prvním pololetí se v Číně zaregistrovalo 24 000 nových zahraničních firem, což představuje meziroční nárůst o 35,7 %. Podle ministerstva obchodu (MOC) zaznamenaly v tomto období přímý zahraniční kapitál z vyspělých zemí včetně Velké Británie a Německa rychlou expanzi.
Čína se jako výrobní velmoc může pochlubit všemi průmyslovými kategoriemi uvedenými v průmyslové klasifikaci OSN. S obrovským trhem čítajícím 1,4 miliardy obyvatel je motivace zahraničních firem investovat v zemi ještě silnější.
Německý výrobce plechových dílů HA-BE Mechanical Components (Tchaj-cchang) Co., Ltd. si v posledních pěti nebo šesti letech udržoval na čínském trhu dvouciferný růst. Karl Froehlich, člen představenstva společnosti, přičítá rychlé tempo expanze »vysoce konkurenčnímu« výrobnímu řetězci, patřícímu do průmyslového sektoru v Číně.
»Společnost by se tak nerozrostla bez dodavatelů, kteří jsou schopni poskytovat dodávky rychle a kvalitně, nebo bez zákazníků, kteří chtějí výrobky kupovat,« řekl Froehlich.
Poznamenal, že na celém trhu došlo k výrazné proměně směrem k partnerství, že se za posledních 10 let zvýšila schopnost komunikace a schopnost řešit problémy mezi účastníky tohoto průmyslového odvětví.
Vítr v zádech plynoucí z integrity a jednoty průmyslového řetězce bude hnacím motorem dalšího růstu podnikání na čínském trhu. »Doufám, že bych mohl pro společnost pracovat dalších 10 let a že až půjdu do důchodu, bude čínská pobočka stejně velká jako naše centrála v Německu,« řekl.
Australská společnost BioGenesis Group, která se zaměřuje na produkty zaměřené na péči o zdraví, superpotraviny a zemědělské technologie související s přírodními řasami, hodlá investicí na čínském trhu rozšířit své kapacity v oblasti výzkumu a vývoje, které jsou jedním z klíčových prvků konkurenceschopnosti společnosti.
Finanční ředitel skupiny Čang Wen-pin vyjádřil důvěru v obrovský potenciál Číny a uvedl, že společnost se na čínském trhu uchytí tím, že prostřednictvím mechanismu spolupráce mezi průmyslem, akademickou sférou a vědeckými pracovišti založí výzkumné a vývojové centrum.
»Čínský trh nám může nabídnout nejmodernější zdravotnické přístupy a množství klinických dat, abychom mohli vyvíjet zdravotnické produkty, které jsou vhodnější pro obyvatele Asie,« řekl Čang.
V souvislosti se zlepšením podnikatelského prostředí v zemi a snížením barier pro přístup zahraničních investic navyšují zahraniční firmy své investice na čínském trhu.
Podle údajů MOC vzrostly zahraniční investice z Francie, Británie, Japonska a Německa do pevninské Číny v prvních šesti měsících letošního roku o 173,3 %, 135,3 %, 53 % a 14,2 %.
(Xinhua)