Za rok a půl konfliktu miny a nevybuchlé bomby, dělostřelecké granáty a dalšími smrtícími vedlejšími produkty války, pokryly na Ukrajině oblast o rozloze zhruba Floridy nebo Uruguaye. Stala se nejvíce zaminovanou zemí na světě. Přeměna centrální části Ukrajiny v nebezpečnou pustinu představuje dlouhodobou katastrofu, jakou podle odborníků na munici dosud nikdo nezažil a obnova může trvat stovky let a vyžádat si miliardy dolarů, napsal deník The Washington Post.
Úsilí o odstranění nevybuchlá munice, spolu s úsilím o zjištění plného rozsahu problému může pokračovat jen do určité míry vzhledem k tomu, že konflikt stále probíhá. Údaje shromážděné ukrajinskou vládou a nezávislými humanitárními skupinami pro odminování však podle denníku vypovídají o závažných skutečnostech.
»Obrovské množství střeliva na Ukrajině je za posledních 30 let bezprecedentní. Nic podobného zde nebylo,« řekl pro The Washington Post Greg Crowther, ředitel programů britské charitativní organizace Mines Advisory Group, která se zabývá odstraňováním min a nevybuchlé munice na mezinárodní úrovni.
Podle nedávné zprávy think tanku GLOBSEC se sídlem na Slovensku bylo asi 30 % Ukrajiny, tedy více než 100 tisíc km², vystaveno těžkým bojům a bude vyžadovat časově náročné, nákladné a nebezpečné operace na vyčištění.
Přestože probíhající boje znemožňují přesné průzkumy, rozsah a koncentrace munice způsobují, že kontaminace Ukrajiny je větší než v jiných silně zaminovaných zemích, jako je Afghánistán a Sýrie.
Mezinárodní nezisková organizace HALO Trust, která se zabývá odstraňováním nášlapných min, sledovala na základě informací z otevřených zdrojů více než 2300 incidentů na Ukrajině, při nichž byla objevena munice vyžadující zneškodnění.
Nasazení kazetové munice ukrajinskými silami tento týden vyrobené v USA, o níž je známo, že rozmetává náboje, které nevybuchnou, může nebezpečí jen zvýšit.
Miny používají obě strany. Rusko v očekávání probíhající ukrajinské protiofenzívy silně zaminovalo své frontové linie. Malé smrtící protipěchotní miny, které se spouštějí vahou lidského těla, nedokážou rozlišit mezi bojovníky a nebojovníky.
Protitankové miny, které obvykle vyžadují k odpálení obrovskou hmotnost, nejsou mezinárodně zakázány, ačkoli podle Smlouvy o zákazu min z roku 1997, jejíž smluvní stranou je Ukrajina, nikoli však Rusko nebo Spojené státy, lze za protipěchotní minu považovat jakékoli výbušné zařízení, které by mohlo být neúmyslně odpáleno civilistou.
Spojené státy do svých balíčků pomoci Ukrajině zahrnuly dva typy min: systém dálkových protipancéřových min, který využívá 155milimetrové dělostřelecké náboje k vytvoření dočasných minových polí naprogramovaných k samodestrukci, a protitankové miny M21, které k odpálení vyžadují stovky kilogramů síly, ale samodestrukci neumožňují, což vede k obavám o jejich pozdější odstranění.
Miny nejsou jediným typem výbušného materiálu, který představuje hrozbu. Minomety, bomby, dělostřelecké granáty, kazetová munice a další se rovněž stávají nebezpečím, pokud při použití nevybuchnou.
Silně zaminovaná ruská obrana, vybudovaná během měsíců patové situace podél frontové linie, zpomaluje ukrajinskou protiofenzívu, která začala minulý měsíc, a poškozuje Západem dodané bojové tanky a bojová vozidla pěchoty.
Ačkoli jsou v provozu specializovaná vozidla na odminování, miny na frontové linii jsou tak koncentrované, že se specializovaní vojáci, tzv. sapéři, museli uchýlit k ručnímu čištění cest.
Humanitární odminovávací operace, které po skončení konfliktu vracejí odepřenou půdu místnímu obyvatelstvu, jsou nesmírně pomalé, zdlouhavé a nákladné. Probíhají v některých částech Ukrajiny, včetně okolí hlavního města Kyjeva a dalších oblastí západně od frontové linie, kde boje ustoupily.
Kontaminované území Ukrajiny je tak rozsáhlé, že někteří odborníci odhadují, že humanitární odminování by přibližně 500 odminovacích týmům v současné operaci trvalo 757 let.
Odminovací týmy se plazí centimetr po centimetru terénem, používají detektory kovů a někdy i psy na vyhledávání výbušnin, vykopávají každý signál a nevědí, zda objeví neškodný hřebík nebo smrtící minu.
Odminování je nejen pomalé, ale také drahé. Světová banka odhaduje, že odminování Ukrajiny, které stojí dva až osm dolarů za metr čtvereční, bude v příštích 10 letech stát 37,4 miliardy dolarů.
Miny jako temné dědictví konfliktů po celém světě, od Kambodže po Kosovo, naznačují, jakým výzvám by mohla čelit Ukrajina při své obnově, uzavírá The Washington Post.
(cik)