Čína je nyní světovým lídrem v oblasti venkovské turistiky a Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) se těší na plné oživení čínského trhu cestovního ruchu, uvedla vysoká představitelka UNWTO.
Sandra Calvaová, vedoucí oddělení pro průzkum trhu a konkurenceschopnost v UNWTO, v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua uvedla, že v posledních letech se stále více lidí vydává na venkov, aby poznávali přírodu, ochutnali místní potraviny a užili si klidnou dovolenou se svými rodinami, přičemž covid-19 tento trend ještě urychlil.
»Cestovní ruch již dlouho přispívá k rozvoji venkova a pandemie covid-19 otevřela nové příležitosti pro rozvoj venkovské turistiky,« uvedla.
Podle Calvaové jsou lidé ochotnější vyrazit na dovolenou do přírody, protože kvůli pandemii dlouho trčeli doma.
Pandemie také podpořila místní turistické trhy, což mnohé přimělo obrátit pozornost k venkovu ve svých zemích. »Myslíme si, že tento trend bude pokračovat,« řekla.
Na podporu venkovského cestovního ruchu zahájila UNWTO v roce 2021 projekt Best Tourism Villages (Nejlepší turistické vesnice), jehož cílem je ocenit vesnice po celém světě, které se snaží rozvíjet trvale udržitelný turistický rozvoj. V uplynulých dvou letech byly z Číny vybrány Jü-cchun v Če-ťiangu, Si-ti An-chueji, Ta-čaj v Kuang-si a Ťing-ču v Čchung-čchingu.
Calvaová zdůraznila, že rozvoj vesnic se neobejde bez podpory státních opatření a že Čína je jednou ze zemí, která klade největší důraz na roli cestovního ruchu jako katalyzátoru rozvoje venkova a za tímto účelem vypracovala konkrétní strategie.
»Rozvoj vesnic je příkladem toho, jak Čína využívá cestovní ruch k tomu, aby sloužil těm, kteří nemají přístup k jiným rozvojovým příležitostem ke zlepšení svého života,« uvedla. »Vidíme, jak Čína poskytuje podporu venkovu v oblastech, jako je rozvoj infrastruktury, což je klíčové.«
Calvaová také poznamenala, že jednou z hlavních předností Číny při rozvoji venkovského cestovního ruchu je to, že má velký vnitřní trh cestovního ruchu, »což znamená, že na trhu cestovního ruchu bude po celý rok dostatečná poptávka, aby země mohla budovat infrastrukturu a služby. To bude doplněno příjezdem zahraničních turistů«.
V prvním čtvrtletí letošního roku se celosvětový počet mezinárodních turistů vrátil na 80 procent úrovně před pandemií. Oživení v Asii však bylo poměrně pomalé a dosáhlo pouze 54 procent. Podle Calvaa má pro oživení cestovního ruchu v Asii i celosvětově velký význam znovuotevření tak významného trhu, jakým je Čína, a jeho dopad se projeví ještě před koncem letošního roku.
»Čína je nejen silnou ekonomikou, ale také světovým lídrem v cestovním ruchu a největším konzumentem v oblasti cestovního ruchu do zahraničí,« uvedla. »Rozvoj Číny je pro světový cestovní ruch zásadní. Myslím, že právě teď všichni netrpělivě očekávají nárůst objemu příjezdového i výjezdového cestovního ruchu z Číny a mnoho destinací se těší na brzký návrat čínských turistů.«
(Xinhua)