Vzhledem k tomu, že v loňském roce zemřelo v Evropě v důsledku extrémních veder 60 000 lidí, zdůraznil vysoký představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) »zoufalou a naléhavou potřebu« řešit klimatickou krizi.
Počet úmrtí v důsledku extrémních veder »bude meziročně stoupat«, uvedl v úterý regionální ředitel WHO pro Evropu Hans Kluge.
Kluge uvedl, že mezi aktuální »rizikové oblasti« patří jižní a východní Evropa, a vyzval veřejnost, aby »pravidelně sledovala zprávy o počasí, řídila se místními pokyny a informovala se o zdravotních rizicích souvisejících s počasím z důvěryhodných zdrojů«.
»Kromě toho, že se musíme přizpůsobit nové realitě letošního léta, musíme se dívat na roky a desetiletí dopředu,« řekl.
»Existuje zoufalá a naléhavá potřeba regionálních a globálních opatření k účinnému řešení klimatické krize, která představuje existenční hrozbu pro lidstvo.«
Z dlouhodobého hlediska Kluge věří, že přijetí Budapešťské deklarace, která na začátku tohoto měsíce v evropském regionu WHO upřednostňuje akutní a rozsáhlá opatření týkající se zdravotních problémů souvisejících se změnou klimatu, znečištěním životního prostředí atd. bude mít velký přínos pro odstranění »nejhorších dopadů změny klimatu na naše zdraví a zdravotnické systémy«.
Kluge věří, že deklarace zmobilizuje zejména mladé lidi, aby se zapojili, »protože se skutečně angažují v otázkách klimatu, který zdědí, a často hýří nápady a řešeními«.
»Opatření v oblasti změny klimatu nemohou být podmíněna konkrétní vládou nebo politickou stranou; musí se jednat o skutečně nestranickou záležitost, kterou budou prosazovat všechny strany politického spektra,« řekl Kluge.
(Xinhua)