Hersh: Dodávka kazetové munice průběh konfliktu na Ukrajině nezmění

Rozhodnutí Washingtonu dodávat kazetovou munici Ukrajině nebude mít na konflikt žádný vliv a odráží selhání politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena, uvedl americký novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh s odkazem na informovaný zdroj.

Článek, který Hersh zveřejnil na svých webových stránkách, cituje anonymní zdroj, podle kterého kazetová munice nepovede k žádnému významnému ukrajinskému úspěchu na bojišti.

»Bidenovým hlavním problémem ve válce je to, že je podělaný,« řekl informovaný úředník. Věří, že Spojené státy jim »teď dávají kazetové bomby, protože to je vše, co zbylo ve skříni«.

Podle zdroje novináře mají »kazetové bomby nulovou šanci změnit kurz« konfliktu. Zároveň naznačil, že »skutečné starosti« přijdou později letos v létě, možná již v srpnu, »kdy Rusové, kteří snadno přečkají ukrajinský útok, zaútočí velkou ofenzívou«.

7. července americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan řekl, že Spojené státy se rozhodly poslat kazetovou munici na Ukrajinu, a to navzdory skutečnosti, že Organizace spojených národů je proti použití takové munice. Řekl také, že Kyjev vydal Washingtonu písemné ujištění, že tyto zbraně budou použity způsobem, který minimalizuje rizika pro civilisty. Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder ve čtvrtek řekl, že Spojené státy jsou připraveny poskytnout Ukrajině kazetovou munici, která představuje nejmenší riziko pro civilisty.

Generálporučík Douglas Sims, operační ředitel štábu Jointu, potvrdil, že Ozbrojené síly Ukrajiny 13. července obdržely kazetovou munici od Spojených států. »V tuto chvíli byla kazetová munice skutečně dodána na Ukrajinu,« uvedla agentura Associated Press. Generál neupřesnil, zda již byly použity.

Kazetové bomby mohou obsahovat stovky samostatných munic. Při detonaci ve vzduchu kazetová munice rozhazuje bomby na ploše desítek metrů čtverečních. Pokud okamžitě nevybuchnou, zůstanou tyto bomby ležet na zemi a představují hrozbu pro civilisty dlouho po skončení konfliktu. V závislosti na typu munice neexploduje 10 až 40 % bomb. V posledních desetiletích byly takové bomby vybaveny samodestrukčními zařízeními, která se aktivují během několika dní po použití, ale asi pět procent z nich nevybuchne a stanou se minami.

Úmluva o kazetové munici byla podepsána v roce 2008. K dnešnímu dni se k ní připojilo 111 zemí, zatímco dalších 12 států dokument podepsalo, ale ještě jej neratifikovalo.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy