Majitelka kadeřnického salonu v Michiganu se rozhodla zakázat vstup členům LGBTQ+ komunity, kteří používají vlastní zástupná označení, a prohlásila, že v jejím salonu »nejsou vítáni«, informoval Daily Mail.
»Pokud se člověk identifikuje jako něco jiného než muž/žena, vyhledejte prosím služby místního salonu pro domácí mazlíčky,« napsala majitelka kadeřnictví Studio 8 Christine Geigerová na Facebooku.
Geigerová dodala, že pouze uplatňuje své právo na »svobodu projevu« a také možnost jako majitelka podniku »odmítnout služby« některým zákazníkům. Příspěvek i účet byly později smazány. Instagram salonu byl nastaven jako soukromý s popiskem vysvětlujícím, že »neodpovídá woke ideologiím«.
Příspěvek kadeřnice se objevil jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud v USA rozhodl ve prospěch křesťanské webdesignérky, která odmítla vytvořit stránky pro homosexuální pár.
V příspěvku, který byl mezitím smazán, Geigerová napsala, že jí nevadí, že porušuje zákon, který v březnu schválila guvernérka Michiganu Gretchen Whitmerová.
»Pokud budete požadovat, aby bylo použito konkrétní zájmeno, vezměte prosím na vědomí, že vás můžeme jednoduše oslovovat ‚hej ty‘. Bez ohledu na MI HB 4744,« napsala Geigerová.
V březnu totiž guvernérka Whitmerová podepsala zákon, který zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace nebo genderové identity. Geigerová ve svém příspěvku napsala, že jako majitelka malé firmy »není vázána žádnými povinnostmi jako realitní kanceláře, pokud jde o diskriminaci«.
Její příspěvek upoutal pozornost tamních obyvatel, kteří ji v místních skupinách na Facebooku napadli a její komentáře označili za nehorázné. »Toto je skutečný příspěvek z místního salonu v centru Traverse City. Máte právo na svůj názor, ale nemáte právo diskriminovat [sic],« stálo v jednom komentáři.
Geigerová své kontroverzní postoje pod příspěvkem ještě znásobila a uvedla, že s LGB »nemá žádné problémy«. »Jde o TQ+, které nehodlám podporovat,« dodala. V pokračování svého komentáře majitelka salonu uvedla, že podle ní je »+« kódem pro »nezletilou atraktivní osobu – tedy pro pedofilii«.
Znak »+« ve zkratce LGBTQ+ ale prý ve skutečnosti představuje členy komunity, kteří se identifikují s orientací nebo identitou, která není ve zkratce zahrnuta. »Je to inkluzivní způsob reprezentace genderových a sexuálních identit, které písmena a slova zatím nedokážou plně popsat,« uvádí GoodRX Health.
Geigerová ale uvedla, že »není ochotna hrát hru na zájmena nebo vyhovět požadavkům mimo to, co vnímá jako normální« pro svou klientelu.
Její původní příspěvek a následné komentáře se setkaly s ostrou odezvou od spoluobčanů Traverse City, podle nichž projevuje »odporné chování«. »Christine, lidé s vaší úrovní nenávisti a ignorance jsou důvodem, proč si mnoho lidí, kteří mají problémy, bere život,« reagoval naštvaný uživatel Facebooku. »Představte si, že někdo už bojuje s tím, jak se cítí, a je na pokraji sil, a pak si přečte, že by měl jít k holiči psů?!« dodal další.
Geigerové možná dodalo odvahu nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v poměru 6:4, v němž křesťanská webdesignérka odmítla navrhnout webové stránky pro svatbu osob stejného pohlaví.
Rozsudek zrušil rozhodnutí soudu nižší instance, podle něhož majitelka podniku v oblasti Denveru Lorie Smithová neměla právo na výjimku z coloradského zákona, který zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace. »Ochrana podle prvního dodatku patří všem, nejen těm projevům, jejichž motivy vláda považuje za důstojné,« napsal soudce Neil Gorsuch pro většinu.
V tomto případě se Colorado snaží donutit jednotlivce, aby mluvil způsobem, který je v souladu s názory státu, ale odporuje jeho svědomí v otázce zásadního významu.
(cik)
Perfekt – dík…!